Abp Gądecki wzywa do wierności przyrzeczeniom chrztu

Abp Gądecki wzywa do wierności przyrzeczeniom chrztu
(fot. youtube.com)
KAI/ ed

Do wierności przyrzeczeniom chrzcielnym wezwał Polaków abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP mówił podczas Eucharystii, odprawionej dziś w poznańskiej katedrze pod przewodnictwem kard. Pietro Parolina, o chrzcie św. Pawła, Mieszka i każdego wiernego, który powołany jest do niesienia dobra, pokoju i jedności.

Kaznodzieja podziękował też Franciszkowi za przekazanie Polakom słów wdzięczności, gratulacji i zapewnień o duchowym uczestnictwie w obchodach 1050. rocznicy chrztu Mieszka. Chrzest Mieszka I był źródłowym wydarzeniem w dziejach Polski, wydarzeniem źródłowym dla tożsamości i duchowości narodu, z którego naród może czerpać inspiracje - mówił w kazaniu abp Gądecki. Dlatego należy zastanowić się nad wiernością, która jest konsekwencją chrztu. Kaznodzieja omówił konsekwencje chrztu św. Pawła, Mieszka I i każdego z ochrzczonych. Przypominając dramatyczne okoliczności chrztu św. Pawła metropolita poznański przypomniał, że ten sakrament jest po to, by stać się sługą i świadkiem Chrystusa i otwierać oczy na Boga. Tych zadań człowiek nie jest w stanie wypełnić bez krzyża, Apostoł Narodów przyjął krzyż i stał się radykalnie wierny Chrystusowi, dzięki czemu osiągnął niebywałe sukcesy apostolskie.

Chrzest Mieszka - prawdopodobnie wyznawcy wielu bogów, był inny. Proces nawrócenia władcy był powolny, wymagał dłuższego przygotowania oraz podjęcia ryzyka własnej śmierci, ale też przyniósł dobre owoce - misjonarze rozjechali się po włościach Mieszka, który sprowadzał duchownych, budował kościoły, zaszczepił kult św. Piotra i oddał swoje państwo pod opiekę Stolicy Piotrowej.

"I faktycznie odtąd, od momentu chrztu księcia Mieszka i chrztu Polski także na naszej ziemi ojczystej rozpoczął się bój o wierność, owa niewypowiedzianie dramatyczna walka prawdy z fałszem, dobra ze złem, piękna z brzydotą, etyki z grzechem, wolności z niewolą, wartości z antywartościami, sensu z bezsensem, życia ze śmiercią, istnienia z nicością" - mówił abp Gądecki.

Jak mówił, w dziejach tej walki duchowej nie wystarczy wierzyć w Boga, trzeba mu być wiernym. - Prawdę uznajemy nie tylko intelektualnie, lecz dzięki prawemu życiu - podkreślił kaznodzieja. Wyliczył świadków, którzy dali przykłady tej wierności - św. Wojciecha, pierwszego "polskiego" męczennika, św. Stanisława Biskupa, który "walczył z wojowniczością króla", kardynała Wyszyńskiego, który stał się więźniem czy straszliwie torturowanego przez ówczesnego władze bp. Antoniego Baraniaka. Miarą wierności Kościołowi są dziesiątki świętych i błogosławionych - św. Maksymilian, św. Faustyna, św. Jan Paweł II a także nieznani świadkowie wiary - mówił metropolita poznański.

Także dziś, gdy od chrztu Mieszka dzieli nas ponad 40 pokoleń, potrzebna jest nasza wierność - podkreślił abp Gądecki, który zacytował słowa Benedykta XVI, że każdy jest wezwany do szerzenia Królestwa Bożego, a świadectwo bardziej przemawia niż słowa. To wszystko da się uczynić, jeśli Polacy dochowają wierności Bogu. Przewodniczący Episkopatu przypomniał słowa Jana Pawła II, skierowane do Polaków po swoim wyborze: "Proszę was też, abyście zachowali wierność Chrystusowi, Jego Krzyżowi, Kościołowi i jego pasterzom. Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa; co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła".

Abp Gądecki podziękował Ojcu Świętemu Franciszkowi za przekazane wszystkim Polakom słowa wdzięczności i gratulacji z okazji Jubileuszu i zwrócił się do Maryi: "Panno Święta, co jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie! Tobie powierzamy losy naszej Ojczyzny, każdej i każdego z Polaków w kraju i poza jego granicami. Matko Zbawiciela, pozwól nam dochować wierność naszym zobowiązaniom chrzcielnym. Nie dozwól - jak uczy św. Teresa z Avila - abyśmy z powodu jakichkolwiek trudności stracili odwagę".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki wzywa do wierności przyrzeczeniom chrztu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.