Kard. Parolin: chrzest oznaczał dla narodu polskiego radykalny przełom

Kard. Parolin: chrzest oznaczał dla narodu polskiego radykalny przełom
(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
PAP / pk

Chrzest dla narodu polskiego oznaczał radykalny przełom mentalności i kultury - podkreślił w homilii kard. Pietro Parolin podczas mszy na poznańskim stadionie.

Uroczysta msza pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina, wieńczy w sobotę centralne obchody jubileuszu chrztu Polski.

Podczas homilii hierarcha podkreślił, że "chrzest, jak ma to miejsce w przypadku każdej duszy, która go przyjmuje, tak i dla narodu polskiego oznaczał radykalny przełom mentalności i kultury, i dał początek nowej drodze rozjaśnionej światłem Chrystusa i nauczaniem Kościoła".

- Wasza tak liczna i gorliwa obecność ukazuje, że Pan żyje i działa, że Chrzest Polski, który miał miejsce 1050 lat temu, nadal wydaje swoje niezliczone owoce łaski. Historia waszego szlachetnego narodu, z jego dramatami i jego wspaniałym odrodzeniem świadczy, że Jezus zmartwychwstał i nie opuszcza swych wiernych uczniów oraz że Maryja, jego Matka, nieustannie wstawia się za Polską. Mówią o tym całe dzieje waszej ojczyzny - mówił watykański hierarcha.

DEON.PL POLECA


Legat papieski z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski powiedział, że papież Franciszek - który bardzo oczekuje na osobiste przybycie do Polski w lipcu na Światowe Dni Młodzieży - poprzez swojego specjalnego przedstawiciela pragnie uczestniczyć w radości tych obchodów, "wzmocnić tę radość, okazać swoją miłość, zapewnić o swojej modlitwie, przekazać swoje błogosławieństwo i wyrazić słowo wdzięczności, gratulacji i zachęty".

Duchowny zwrócił się do licznie zgromadzonych wiernych, aby "nigdy nie traktowali niczego jako osiągnięte raz na zawsze, tak jakby, na przykład, poświęcenie, wiara i odwaga minionych pokoleń wystarczyły, żeby iść dalej pewnie i uchronić się od wszelkich niebezpieczeństw".

Podczas mszy udzielony został także sakrament chrztu św. dorosłym.

Sobota jest ostatnim dniem centralnych uroczystości jubileuszu chrztu Polski. Od przedpołudnia na poznańskim stadionie odbywa się spotkanie ewangelizacyjne, pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja". Wydarzenia na stadionie zakończy wieczorny koncert jubileuszowy, musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin: chrzest oznaczał dla narodu polskiego radykalny przełom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.