35 tys. osób modliło się na poznańskim stadionie

35 tys. osób modliło się na poznańskim stadionie
(fot. PAP/Marek Zakrzewski)
PAP / pk

Msza św. sprawowana przez legata papieskiego kard. Pietro Parolina była głównym elementem uroczystości na Inea Stadionie w Poznaniu, zorganizowanych w sobotę z okazji 1050-lecia chrztu Polski. W wydarzeniu wzięło udział, według organizatorów, ok. 35 tys. osób.

Od sobotniego przedpołudnia na stadionie trwały wspólne modlitwy i śpiewy z udziałem zaproszonych artystów. W wydarzeniu uczestniczył m.in. chór liczący ponad 1000 osób. Spotkanie ewangelizacyjne zorganizowano pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja".

DEON.PL POLECAW uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich; podczas spotkania odczytana została podpisana w 2000 roku deklaracja Kościołów o wzajemnym uznaniu chrztu św. Zebrani odnowili też przyrzeczenia chrzcielne.

Centralnym elementem spotkania była msza św. sprawowana pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. W jej trakcie sakrament chrztu i bierzmowania przyjęły dwie dorosłe osoby. Obie kobiety po raz pierwszy przystąpiły też do komunii św. Kilkanaście osób świeckich z całej Polski otrzymało krzyże misyjne, pobłogosławione przez metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Osoby te zostały posłane do "apostolskiej posługi przekazu wiary w Polsce".

Kończąc uroczystość, metropolita poznański podziękował m.in. legatowi papieskiemu za obecność i za reprezentowanie papieża Franciszka. Prosił go, by przekazał Ojcu Świętemu podziękowania "za duchową obecność i za życzliwość, którą żywi do naszej ojczyzny".

Podziękował też przedstawicielom Kościołów i związków wyznaniowych, którzy uczestniczyli w trzydniowych, centralnych obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski, a także przedstawicielom władz państwowych i samorządowych, zaangażowanym w organizację jubileuszu.

Na świętowanie do Poznania przybyły osoby z całego regionu i kraju a także goście z zagranicy. Zwracając się do zgromadzonych na poznańskim stadionie, marszałek wielkopolski Marek Woźniak zachęcił ich do odwiedzania Poznania i regionu przez cały, jubileuszowy rok.

- Zapraszam wszystkich: pojedźcie do Gniezna pomodlić się przy grobie św. Wojciecha. Pojedźcie pokłonić się pierwszym władcom, Mieszkowi i Chrobremu, do katedry w Poznaniu. Pojedźcie na "wyspę władców" na Ostrowie Lednickim, tam są pierwsze budowle księcia Mieszka, odwiedźcie Grzybowo, te wszystkie grody, które świadczą o tej długiej tradycji polskiego państwa - powiedział Woźniak.

Sobota jest ostatnim dniem centralnych uroczystości jubileuszu chrztu Polski. Wieczorem na poznańskim stadionie odbędzie się premiera musicalu "Jesus Christ Superstar", zrealizowanego przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

35 tys. osób modliło się na poznańskim stadionie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.