Abp Galbas biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. „Jo je Ślonzok, po ślonsku poradza godać”

Fot. Pallotti TV | www.pallotti.tv / YouTube.com
PAP / tk

Abp Adrian Galbas – dotąd biskup pomocniczy diecezji ełckiej objął dziś urząd arcybiskupa koadiutora archidiecezji katowickiej. Uroczystą inaugurację jego posługi w stolicy Górnego Śląska zaplanowano na 5 lutego 2022 roku.

- Przede mną dużo nauki i cierpliwego oraz – mam nadzieję – pokornego słuchania – po to, żeby potem móc jak najlepiej spełniać posługę biskupa katowickiego – powiedział arcybiskup w krótkim wywiadzie dla archidiecezjalnego Radia eM.

Koadiutor to biskup pomocniczy z prawem następstwa na urzędzie biskupa diecezjalnego. O wyznaczenie arcybiskupa koadiutora w lipcu br. zwrócił się do Stolicy Apostolskiej obecny metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. 4 grudnia ogłoszono, że papież Franciszek powierzył tę funkcję pochodzącemu z Bytomia 53-letniemu biskupowi Adrianowi Galbasowi.

Arcybiskup koadiutor powinien objąć urząd metropolity katowickiego po odejściu abp. Wiktora Skworca na emeryturę z chwilą ukończenia 75 lat – nastąpi to w maju 2023 r.

DEON.PL POLECA

W środę rano arcybiskupi Skworc i Galbas wspólnie odprawili w Katowicach mszę świętą, a podczas późniejszego spotkania w katowickiej kurii nastąpiło kanoniczne objęcie urzędu przez arcybiskupa koadiutora.

- Zgodnie z kan. 404 par. 1 Kodeksu prawa kanonicznego objęcie urzędu dokonuje się poprzez okazanie apostolskiego pisma nominacyjnego arcybiskupowi metropolicie katowickiemu i Kolegium Konsultorów" – wyjaśnił rzecznik katowickiej kurii ks. dr Tomasz Wojtal.

W wywiadzie dla archidiecezjalnego Radia eM abp Galbas podkreślił serdeczne i sympatyczne przyjęcie w katowickiej kurii. - Myślę, że ja mam w sobie dużo więcej strachu, popłochu i niepewności niż księża, którzy mnie przyjęli – skomentował.

Wspominając swoją reakcję na wieść o mianowaniu arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej, hierarcha przyznał, że nominację przyjął ze strachem i ze świadomością, – jak mówił – że "ma w sobie bardzo wiele braków, które zawsze blokują człowieka przed podjęciem tak odpowiedzialnej decyzji".

- Ale wierzę, że w tych decyzjach Ojca Świętego czy Stolicy Apostolskiej jest ktoś więcej. Przynajmniej tak to dla siebie samego odczytuję, czyli chcę w tym zobaczyć wolę Bożą. To daje mi trochę spokoju i nadziei, że Pan Bóg, skoro daje zadania, to daje też możliwości, by je zrealizować – powiedział abp Galbas, podkreślając, że objęcie urzędu w Katowicach traktuje jako powołanie, podobnie jak wcześniej nominację na urząd biskupa pomocniczego w Ełku.

- Pierwsze kroki (w archidiecezji katowickiej) to będzie słuchanie i przyglądanie się. Staram się bardzo spokojnie i delikatnie stawiać te pierwsze kroki i liczę tutaj na wielką pomoc ze strony moich braci i sióstr w Kościele – powiedział arcybiskup.

Abp Adrian Galbas urodził się w Bytomiu, z którym związany był przez blisko 20 lat życia. Teraz wraca na Górny Śląsk po ponad 30 latach spędzonych poza regionem.

Abp Galbas mówi po śląsku

- Odkrywam to też jako wartość – to znaczy chciałbym wnieść do tej posługi wszystko, co jest śląskie i wszystko, co jest nieśląskie – podkreślił. - Jo je Ślonzok, po ślonsku poradza godać – powiedział arcybiskup.

Abp Adrian Galbas ma 53 lata. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2011-2019 był prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

12 grudnia 2019 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 20 stycznia 2020 r. W Konferencji Episkopatu Polski pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich, jest także koordynatorem w Kościele w Polsce trwającego synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Pax Christi" (Pokój Chrystusa).

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Galbas biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. „Jo je Ślonzok, po ślonsku poradza godać”
Komentarze (5)
TM
~Tomek Mazurek
17 grudnia 2021, 11:54
Skoro pochodzenie jest takie ważne to dlaczego do Gdańska dano arcysympatycznego abp Wojdę pochodzącego ziemi kieleckiej a nie kogoś z miejscowego kleru, np. któregoś z dwóch biskupów pomocniczych?
A-
~Antoni -
16 grudnia 2021, 21:05
Ciekawe czy uda mu się posprzątać ten smród po Skworcu? Ale patrząc na historię S. i jego związki z ubecją, to pewnie Galbas nie będzie chciał tego g...a tykać.
AG
Ala Galbas
16 grudnia 2021, 13:23
Prawdziwy Sługa Chrystusa, apostoł naszych czasów. Wspieraj i wzmacniaj Go Panie Boże.
PP
~P P
15 grudnia 2021, 22:10
Świecenia biskupie przyjął 11 stycznia 2020 roku , w ełckiej Katedrze. Proszę o poprawienie daty.
AE
~Anna Elżbieta
15 grudnia 2021, 19:11
To mądry, pokorny, bardzo sensowny kapłan i zakonnik - pallotyn. Niech Bóg go prowadzi, obdarza swoją mocą i łaską.