Abp Ryś: tacy księża nie nadają się na spowiedników

Abp Ryś: tacy księża nie nadają się na spowiedników
fot. ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka

„Broń Boże, żeby ludzie nie szli do niego do spowiedzi.  Co z tego, że ma władzę rozgrzeszania, jak po prostu zniszczy tych ludzi w konfesjonale”? – mówi arcybiskup łódzki.

W krótkim wykładzie na temat spowiedzi, arcybiskup Grzegorz Ryś zwrócił uwagę na postawę, która ma miejsce w Kościele. Postawa ta polega na poczuciu wybrania i wyjątkowości instytucji, a co za tym idzie poczucia bezgrzeszności i ochrony jej za wszelką cenę.

Postawa tak przejawia się na różnych płaszczyznach, a jej być może najbardziej uderzającą formą jest sakrament pokuty i pojednania. Jak twierdzi arcybiskup, łatwo za jego pomocą nie tylko sprowadzić kogoś na złą drogę, ale nawet „zniszczyć człowieka”.

- Wtedy kiedy jesteśmy przekonani o tym, że jesteśmy bezgrzeszni, wtedy w zupełności nie nadajemy się na spowiedników – mówi arcybiskup.

Dla każdego duchownego, który rozpoznaje w sobie taką postawę, arcybiskup ma radę, która z początku może wydawać się surowa, jednak jest konieczna, by nie skrzywdzić drugiego człowieka.

- Jak ktoś nie rozumie sakramentu pokuty w odniesieniu do siebie, to lepiej żeby odsyłał penitentów do innych spowiedników. Broń Boże, żeby ludzie nie szli do niego do spowiedzi.  Co z tego, że ma władzę rozgrzeszania, jak po prostu zniszczy tych ludzi w konfesjonale? – twierdzi abp Ryś.

doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w dziedzinie historii Kościoła, arcybiskup metropolita łódzki od 2017 r.. Autor takich książek jak "Moc wiary", "Moc słowa" i "Skandal miłosierdzia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Inkwizycja – historyczna konieczność czy diabelska pokusa?

Spośród rozmaitych ciemnych kart historii Kościoła inkwizycja szczególnie mocno działa na wyobraźnię. Stosy, tortury, polowania na heretyków, Żydów i czarownice. Tysiące ofiar i wszechogarniający lęk. Tak ją postrzegamy.

...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: tacy księża nie nadają się na spowiedników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.