Abp Galbas biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. „Jo je Ślonzok, po ślonsku poradza godać”

Abp Galbas biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. „Jo je Ślonzok, po ślonsku poradza godać”
Fot. Pallotti TV | www.pallotti.tv / YouTube.com
PAP / tk

Abp Adrian Galbas – dotąd biskup pomocniczy diecezji ełckiej objął dziś urząd arcybiskupa koadiutora archidiecezji katowickiej. Uroczystą inaugurację jego posługi w stolicy Górnego Śląska zaplanowano na 5 lutego 2022 roku.

- Przede mną dużo nauki i cierpliwego oraz – mam nadzieję – pokornego słuchania – po to, żeby potem móc jak najlepiej spełniać posługę biskupa katowickiego – powiedział arcybiskup w krótkim wywiadzie dla archidiecezjalnego Radia eM.

Koadiutor to biskup pomocniczy z prawem następstwa na urzędzie biskupa diecezjalnego. O wyznaczenie arcybiskupa koadiutora w lipcu br. zwrócił się do Stolicy Apostolskiej obecny metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. 4 grudnia ogłoszono, że papież Franciszek powierzył tę funkcję pochodzącemu z Bytomia 53-letniemu biskupowi Adrianowi Galbasowi.

Arcybiskup koadiutor powinien objąć urząd metropolity katowickiego po odejściu abp. Wiktora Skworca na emeryturę z chwilą ukończenia 75 lat – nastąpi to w maju 2023 r.

W środę rano arcybiskupi Skworc i Galbas wspólnie odprawili w Katowicach mszę świętą, a podczas późniejszego spotkania w katowickiej kurii nastąpiło kanoniczne objęcie urzędu przez arcybiskupa koadiutora.

- Zgodnie z kan. 404 par. 1 Kodeksu prawa kanonicznego objęcie urzędu dokonuje się poprzez okazanie apostolskiego pisma nominacyjnego arcybiskupowi metropolicie katowickiemu i Kolegium Konsultorów" – wyjaśnił rzecznik katowickiej kurii ks. dr Tomasz Wojtal.

W wywiadzie dla archidiecezjalnego Radia eM abp Galbas podkreślił serdeczne i sympatyczne przyjęcie w katowickiej kurii. - Myślę, że ja mam w sobie dużo więcej strachu, popłochu i niepewności niż księża, którzy mnie przyjęli – skomentował.

Wspominając swoją reakcję na wieść o mianowaniu arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej, hierarcha przyznał, że nominację przyjął ze strachem i ze świadomością, – jak mówił – że "ma w sobie bardzo wiele braków, które zawsze blokują człowieka przed podjęciem tak odpowiedzialnej decyzji".

- Ale wierzę, że w tych decyzjach Ojca Świętego czy Stolicy Apostolskiej jest ktoś więcej. Przynajmniej tak to dla siebie samego odczytuję, czyli chcę w tym zobaczyć wolę Bożą. To daje mi trochę spokoju i nadziei, że Pan Bóg, skoro daje zadania, to daje też możliwości, by je zrealizować – powiedział abp Galbas, podkreślając, że objęcie urzędu w Katowicach traktuje jako powołanie, podobnie jak wcześniej nominację na urząd biskupa pomocniczego w Ełku.

- Pierwsze kroki (w archidiecezji katowickiej) to będzie słuchanie i przyglądanie się. Staram się bardzo spokojnie i delikatnie stawiać te pierwsze kroki i liczę tutaj na wielką pomoc ze strony moich braci i sióstr w Kościele – powiedział arcybiskup.

Abp Adrian Galbas urodził się w Bytomiu, z którym związany był przez blisko 20 lat życia. Teraz wraca na Górny Śląsk po ponad 30 latach spędzonych poza regionem.

Abp Galbas mówi po śląsku

- Odkrywam to też jako wartość – to znaczy chciałbym wnieść do tej posługi wszystko, co jest śląskie i wszystko, co jest nieśląskie – podkreślił. - Jo je Ślonzok, po ślonsku poradza godać – powiedział arcybiskup.

Abp Adrian Galbas ma 53 lata. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2011-2019 był prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

12 grudnia 2019 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 20 stycznia 2020 r. W Konferencji Episkopatu Polski pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich, jest także koordynatorem w Kościele w Polsce trwającego synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Pax Christi" (Pokój Chrystusa).

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Abp Galbas biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. „Jo je Ślonzok, po ślonsku poradza godać”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.