Francja: Laetitia Calmeyn zapowiada pozew ws. jej zdjęć z abp. Aupetitem

Francja: Laetitia Calmeyn zapowiada pozew ws. jej zdjęć z abp. Aupetitem
(Fot. © Olivier LPB / Wikimedia Commons)
KAI/dm

Laetitia Calmeyn, której zdjęcia z abp. Michelem Aupetitem w „Paris Match” miały stanowić jeden z dowodów rzekomego podwójnego życia hierarchy, zapowiedziała złożenie pozwu w sądzie przeciwko temu francuskiemu tygodnikowi. Fotografie zostały zrobione już po oddaniu się przez hierarchę do dyspozycji papieża w związku z oskarżeniami o relację z kobietą w 2012 roku.

W wywiadzie udzielonym paryskiemu dziennikowi „La Croix” ta 46-letnia teolog i dziewica konsekrowana przyznała, że szum medialny wokół swojej osoby przeżyła jako traumę.

Kobieta dodaje, że potem zrodziło się w niej pytanie: czy gdyby chodziło o mężczyznę, księdza, u boku abp. Aupetita, to wywołałoby to tyle również hałasu w mediach, czy też tylko kobieta w Kościele może być sprowadzona do przedmiotu podejrzeń i fantazji?

- Czy wszystko to oznacza, że w Kościele i w oczach świata nie do pomyślenia jest relacja między mężczyzną i kobietą przeżywana w przyjaźni? Mogę zrozumieć, że dziennikarze chcieliby się ze mną spotkać, ale ten wyciek fotografii i ten ich montaż, który sugeruje coś podejrzanego - podczas gdy tak nie było - są okropne - stwierdziła Calmeyn.

Pytana, czy spotkanie z arcybiskupem tuż po jego rezygnacji z powodu podejrzeń o relację z kobietą nie było nieostrożnością - wskazała, że wszystko się działo w przestrzeni publicznej.

Jej zdaniem w swojej sytuacji abp Aupetit miał prawo do „przestrzeni przyjaźni, by przezwyciężyć próbę”, którą przechodził z powodu rezygnacji.

- Gdzie jest skandal? Z pewnością nie w przyjaźni, ale w złu rzutowanym na tę przyjaźń - zaznaczyła teolog.

Odnosząc się do oskarżeń o to, że wpływała na zarządzanie archidiecezją paryską, przypomniała, że wykłada na Wydziale Notre-Dame w Kolegium Bernardynów, jest rektorką Wyższego Instytutu Nauk Religijnych oraz należy do rady paryskiego seminarium duchownego. Zaznaczyła, że nie jest natomiast członkiem ekipy wspierającej arcybiskupa Paryża w rządzeniu diecezją.

Odpowiedzialne funkcje w diecezji sprawują księża, choć w radach diecezjalnych są też kobiety. Ona sama zaś prosiła o radę duchownych i świeckich z racji swych kompetencji teologicznych.

Zapowiedziała, że nadal będzie wierna swemu powołaniu w życiu konsekrowanym, co nie wyklucza „obowiązku sprawiedliwości”. - Adwokaci badają wszystkie możliwe drogi prawne. Będzie wniesiony pozew. Ale jeszcze nie określiliśmy dokładnie, co będzie jego przedmiotem: naruszenie prywatności, zniesławienie, oszczerstwo… - ujawniła Calmeyn.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Francja: Laetitia Calmeyn zapowiada pozew ws. jej zdjęć z abp. Aupetitem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.