Abp Galbas: Ewangelizacja prowadzona przez świeckich nabiera szczególnej skuteczności

Abp Galbas: Ewangelizacja prowadzona przez świeckich nabiera szczególnej skuteczności
Fot. Pallotti TV | www.pallotti.tv / YouTube
KAI / pk

Naszym zadaniem jest wprost mówić dziś o Chrystusie - stwierdził abp Adrian Galbas, podczas Mszy sprawowanej w Łaziskach Górnych, gdzie św. Jan Chrzciciel został ogłoszony patronem miasta. Liturgia co roku gromadzi okolicznych mieszkańców, którzy już od XVIII w. proszą o wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela.

W homilii abp Galbas nazwał św. Jana Chrzciciela niezwykłym człowiekiem. - Sam Chrystus powie o Janie, że jest on największym spośród narodzonych z niewiasty, największym z ludzi, a on sam, co słyszeliśmy przed chwilą, że nie jest godzien schylić się, by rozwiązać rzemyk u sandałów Pana. Nie jest więc nawet godzien być Jego sługą i niewolnikiem. Jan chętnie nazywa się jednak Przyjacielem Oblubieńca - dodał.

Szczególna skuteczność ewangelizacji prowadzonej przez świeckich

Duchowny zaznaczył, że "Jan zawsze szedł przed Chrystusem w taki sposób, że sobą Chrystusa nie przesłaniał, przeciwnie: odsłaniał Go; był jak przystawka przed głównym daniem: budził smak na Chrystusa, a nie zapychał innych sobą".

DEON.PL POLECA

Przywołał trzy ziemskie spotkania Jezusa z Janem Chrzcicielem. - Każde z nich uczy nas, współczesnych, jak być chrześcijaninem we współczesnym świecie. Pierwszym elementem powinna być radość z wiary - mówił abp Galbas. - Radość, która nie jest wesołkowatością i pustym śmiechem, ale głęboką postawą serca, które jest pewne, że życie ma sens ofiarowany nam w Chrystusie, że On jest najpiękniejszą drogą dla człowieka - dodał. - Naszym zadaniem jest także wprost mówić dziś o Chrystusie. Na mocy chrztu jesteśmy przecież prorokami - kontynuował. Wyjaśnił, że "świeccy wypełniają swoją misję prorocką również przez ewangelizację, to znaczy głoszenie Chrystusa zarówno świadectwem życia, jak i słowem". - W przypadku świeckich ta ewangelizacja nabiera swoistego charakteru i szczególnej skuteczności przez to, że dokonuje się w zwykłych warunkach właściwych światu - spuentował metropolita katowicki.

Zachęcał do odważnego świadectwa. - Trzeba tylko mieć odwagę odezwać się w sprawie Chrystusa: w domu, w swojej rodzinie, w miejscu pracy, w szkole, przy grillu na wakacjach. Także, a nawet przede wszystkim wobec niewierzących. Bardzo was też zachęcam, abyście wyrażali swoje zdanie wobec nas biskupów i kościelnych przełożonych, zwłaszcza wtedy, gdy sprawy w Kościele was bolą, albo gdy macie cenne i przemyślane pomysły, jak życie Kościoła wzmocnić, zdynamizować i pogłębić. To też jest realizowanie charyzmatu proroctwa - mówił.

Ogłoszenie św. Jana Chrzciciela patronem Łazisk

Wyraził radość z ogłoszenia św. Jana Chrzciciela patronem Łazisk. - Bardzo się więc cieszę, że św. Jan Chrzciciel, który jest już patronem setek parafii na całym świecie, zakonu joannitów, a także mnichów, dziewic, pasterzy, stad, kowali, krawców, kuśnierzy, rymarzy, abstynentów, niezamężnych matek i skazanych na śmierć, który jest orędownikiem podczas gradobicia i w chorobach epilepsji, który patronuje nie tylko wielu miastom w Polsce, między innymi Nysie, Wrocławiowi i Toruniowi, ale także Francji, Austrii, Holandii, Niemcom, Węgrom i Malcie, od dzisiaj - oficjalnie - jest także patronem Łazisk - powiedział abp Galbas.

O ogłoszenie św. Jana Chrzciciela patronem miasta wnioskowała Rada Miasta. Próba trafiła najpierw do abp. Galbasa, następnie do Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie. W XVIII wieku, kiedy wielka nawałnica przeszła przez Łaziska, mieszkańcy obrali patronem św. Jana Chrzciciela i ślubowali, że co roku 24 czerwca będą prosić o jego wstawiennictwo, by uchronić się i takie nieszczęście się już nie powtórzyło.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Abp Galbas: Ewangelizacja prowadzona przez świeckich nabiera szczególnej skuteczności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.