Abp Galbas otrzyma paliusz od papieża Franciszka. Co znaczy ten gest?

Abp Galbas otrzyma paliusz od papieża Franciszka. Co znaczy ten gest?
Abp Adrian Galbas. Fot. Flickr / Episkopat News
KAI / archidiecezjakatowicka.pl / mł

- Nieście piękno Ewangelii wszędzie - mówił do abp. Adriana Galbasa i 31 nowych arcybiskupów-metropolitów papież Franciszek podczas mszy w Watykanie sprawowanej w uroczystość św. Piotra i Pawła. 

Na początku Mszy św. kardynał James Michael Harvey przedstawił papieżowi nowych arcybiskupów-metropolitów, którzy proszą o wręczenie im paliuszy. Są one znakiem władzy, jaką każdy metropolita pozostający w jedności z Kościołem Rzymskim, sprawuje w swoim Kościele lokalnym. Paliusze te nałożą im następnie nuncjusze apostolscy w poszczególnych Kościołach metropolitalnych. Arcybiskupi złożyli przysięgę wierności Ojcu Świętemu i jego następcom. Następnie papież poświęcił paliusze.

Paliusz - co to takiego? 

Paliusz to biały, wełniany pas, szeroki na kilka centymetrów i ozdobiony wyszytymi krzyżami. Jest elementem stroju liturgicznego, który na ramiona, na ornat, zakładają tylko metropolici. Ma podkreślić ich łączność z Ojcem Świętym - czytamy na stronie archidiecezji katowickiej. 

Przygotowanie paliuszy kryje w sobie polski wątek, ponieważ wełna, z której są one tkane, tradycyjnie pochodzi od dwóch owieczek, które są błogosławione 21 stycznia w uroczystość św. Agnieszki w rzymskiej bazylice św. Agnieszki za Murami, a którymi w przeddzień błogosławieństwa opiekują się polskie siostry nazaretanki z domu macierzystego zgromadzenia w Rzymie.

DEON.PL POLECA

"Piotr natychmiast odpowiedział na wezwanie Pana"

W homilii Ojciec Święty nawiązał do odczytanego fragmentu Ewangelii (Mt 16, 13-19) i wskazał, że trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: „kim jest dla mnie Jezus?”. Podkreślił, że Piotr natychmiast odpowiedział na wezwanie Pana Jezusa, i nie wystarczy odpowiedzieć na nie nienaganną formułą doktrynalną czy nawet ideą, którą sobie wyrobiliśmy raz na zawsze. „Właśnie podążając za Panem, uczymy się poznawać Go każdego dnia” – powiedział Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, że owo „natychmiast” odnosi się również do nas. Nie można bowiem odkładać na później podążania za Panem. Przestrzegł przed uciekaniem się do wymówek. „Podążajmy za Jezusem każdego dnia: oto przesłanie, które Piotr kieruje do nas dzisiaj, zapraszając do bycia Kościołem w naśladowaniu. Kościołem, który pragnie być uczniem Pana i pokornym sługą Ewangelii. Tylko w ten sposób będzie zdolny do prowadzenia dialogu ze wszystkimi i stania się miejscem towarzyszenia, bliskości i nadziei dla kobiet i mężczyzn naszych czasów. Tylko w ten sposób, nawet ci, którzy są najbardziej oddaleni i często patrzą na nas z nieufnością lub obojętnością, będą mogli w końcu uznać za papieżem Benedyktem: «Kościół jest miejscem spotkania z Synem Boga żywego, a zatem jest miejscem spotkania między nami»” – stwierdził Franciszek.

Na zakończenie swej homilii Ojciec Święty pozdrowił nowo mianowanych arcybiskupów-metropolitów, otrzymujących dzisiaj paliusz, w gronie których był także metropolita katowicki, abp Adrian Galbas SAC. „Bądźcie uczniami w naśladowaniu i apostołami w głoszeniu, nieście piękno Ewangelii wszędzie, razem z całym Ludem Bożym”- zachęcił.

Źródło: KAI / archidiecezjakatowicka.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Galbas otrzyma paliusz od papieża Franciszka. Co znaczy ten gest?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.