Abp Georg Gänswein może zostać nuncjuszem apostolskim w Kostaryce

Abp Georg Gänswein może zostać nuncjuszem apostolskim w Kostaryce
Abp Georg Gänswein może być nuncjuszem apostolskim w Kostaryce (Fot. EWTN Polska / YouTube.com )
KAI / tk

Jak donosi Religion Digital, wieloletni prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI arcybiskup Georg Gänswein może zostać nuncjuszem apostolskim w Kostaryce. Portal poinformował 21 marca, powołując się na anonimowe źródła kościelne, że w ubiegłym tygodniu Stolica Apostolska zwróciła się do tamtejszych władz o zgodę państwa na nominację ambasadorską.

Abp Gänswein może być nuncjuszem apostolskim w Kostaryce

Zgodnie ze zwyczajem, jeśli prośba ta pozostaje bez odpowiedzi, Watykan mógłby wówczas potraktować to jako akceptację. Potwierdzenia nominacji z Watykanu nie udało się na razie uzyskać.

DEON.PL POLECA
66-letni arcybiskup czeka obecnie na wyznaczenie mu nowych zadań przez papieża Franciszka. Jeszcze dwa tygodnie temu abp Gänswein oświadczył po rozmowie z Franciszkiem, że jeszcze nie wie, jakie zadania zostaną mu wyznaczone. Obecnie arcybiskup pełni rolę wykonawcy testamentu Benedykta XVI, który zmarł 31 grudnia 2022 roku w wieku 95 lat. Wydana wkrótce potem autobiograficzna książka Gänsweina „Nic oprócz prawdy” znalazła się na pierwszych stronach światowych mediów.

Wśród pięciu milionów mieszkańców Kostaryki w Ameryce Środkowej katolicy stanowią ok. 50 procent. Religion Digital zauważa, że mimo to Kostaryka jest uważana w środowisku dyplomatycznym za „nuncjaturę spokoju”. Dotychczasowy nuncjusz apostolski, arcybiskup Bruno Musaro, skończy w czerwcu 75 lat i już zgłosił swoją rezygnację. Historycznie Kościół w Kostaryce jest ściśle związany z dawną potęgą kolonialną Hiszpanią i Koroną Kastylii. Pierwsza diecezja została założona w 1531 roku. W 1850 roku utworzono kościelną prowincję Kostaryka.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elio Guerriero

Epoka Ratzingera
Zrozum człowieka, który zmienił Kościół i wpłynął na losy świata

Cudowne dziecko teologii, ekspert soborowy, „pancerny kardynał”, papież-intelektualista, obrońca ortodoksji, „skromny pracownik winnicy Pańskiej”. Obraz życia Josepha Ratzingera, budowany na doniesieniach medialnych,...

Skomentuj artykuł

Abp Georg Gänswein może zostać nuncjuszem apostolskim w Kostaryce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.