Abp Gänswein: przed wizytą u Benedykta XVI kardynałowie mieli negatywne testy na Covid-19

Abp Gänswein: przed wizytą u Benedykta XVI kardynałowie mieli negatywne testy na Covid-19
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
11 miesięcy temu
KAI / pp

Wszyscy nowomianowani na konsystorzu 28 listopada kardynałowie, zostali poddani kwarantannie i testom na koronawirusa w dniach poprzedzających uroczystość. Potwierdził to abp Georg Gänswein w rozmowie z mediami. Po tym, jak jedenastu nowych kardynałów obecnych w Rzymie odwiedziło papieża-seniora Benedykta XVI, w internecie pojawiła się krytyka, ponieważ zdjęcia z Watykanu pokazały uczestników siedzących blisko siebie i bez masek. Ponadto kardynałowie wspólnie śpiewali siedząc przed Franciszkiem i Benedyktem XVI.

Według informacji mediów wszyscy nowi kardynałowie przeszli kwarantannę w watykańskim Domu św. Marty. Posiłki stawiano im przed drzwiami pokojów, nie wolno im było wejść do jadalni, w której często jada także papież Franciszek. Kardynalskie szaty, uszyte w rzymskiej pracowni krawieckiej "Gammarelliego", zostały dostarczone do ich kwatery.

Podczas uroczystości konsystorza wszyscy jego uczestnicy, także papież, mieli na twarzach maski ochronne oraz siedzieli daleko od siebie, zgodnie z obowiązującymi przepisami z powodu pandemii koronawirusa. Każdy z nowo kreowanych kardynałów zdejmował maskę tylko na czas, gdy przyklękali przed papieżem przyjmując insygnia kardynalskie: czerwony biret, pierścień i dokument nominacji. Zrezygnowano też z tradycyjnego uścisku papieża z kardynałami oraz kardynałów pomiędzy sobą.

Papież Franciszek, który bardzo rzadko nosi publicznie maskę, w ostatnich tygodniach w swoich wystąpieniach wielokrotnie nakłaniał do przestrzegania oficjalnych przepisów dotyczących ochrony zdrowia. Z tego powodu był czasem krytykowany za to, że nie daje dobrego przykładu. Jednak podczas uroczystości konsystorza i Mszy św. papieża z nowymi kardynałami w niedzielę 29 listopada, wszyscy uczestnicy przestrzegali zasad obowiązujących w czasie pandemii we Włoszech i w Kościele.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gänswein: przed wizytą u Benedykta XVI kardynałowie mieli negatywne testy na Covid-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.