Abp Górzyński przekroczył Wrota Warmii w Bałdach
Abp Józef Górzyński w towarzystwie kapituły warmińskiej i mieszkańców Warmii przekroczył w sobotę we wsi Bałdy bramę nazywaną Wrotami Warmii.
Przez podobne bramy przez wieki wjeżdżali na Warmię wskazywani przez polskiego króla biskupi. Ingres abp. Józefa Górzyńskiego, obecnie koadiutora archidiecezji warmińskiej, do katedry w Olsztynie odbędzie się 15 października. Ceremonia ta została poprzedzona w sobotę nawiązaniem do tradycji z lat 1523 - 1767 dotyczącej witania biskupów na Warmii. Każdy z biskupów jadących z Warszawy na Warmię w Bałdach przekraczał bramę zwaną Wrotami Warmii i był tu witany przez przedstawicieli wszystkich warmińskich stanów.
W sobotę abp Górzyński przyjechał do Bałd i przekroczył drewnianą bramę w towarzystwie kapituły warmińskiej oraz mieszkańców okolicznych wsi i strażaków. "Prosimy Pana Boga, byśmy ten ciąg historii umieli budować tak pięknie, jak to czynili ci, co byli przed nami. Byśmy to wspaniałe dziedzictwo nie tylko nie roztrwonili, ale także pomnożyli" - mówił nowy zwierzchnik warmińskiego kościoła.
Odpowiedzialność za tradycję
Abp Górzyński przyznał, że bardzo go "poruszyło" to nawiązanie do dawnej tradycji. "To na nas spoczywa - jako zadanie - odpowiedzialność za tradycję, odpowiedzialność, jaką wszyscy biskupi wjeżdżający tą bramą, podkreślali: za tych, dla których jesteśmy powoływani do zadań, za lud, który tutaj zamieszkuje, za wspaniałą ciągłość tradycji, do której nawiązujemy, za dzieło boże, które tu się ma dziać" - mówił abp Górzyński i podkreślał, że właśnie bogata warmińska historia i tradycja była jedną z pierwszych rzeczy, które na Warmii wywarły na nim ogromne wrażenie.
Przez lata trakt zwany warszawskim zarósł, a tradycja witania biskupów w Bałdach przestała być kontynuowana. Pamięć o tym miejscu i jego tradycji przed 10 laty przywrócił ówczesny wójt gminy Purda Jerzy Laskowski oraz Warmiak, regionalista i popularyzator Warmii - Edward Cyfus. Obaj przyznali w sobotę PAP, że uroczystość z udziałem abp. Górzyńskiego to najlepszy dowód na to, że warto było przywrócić pamięć o tej tradycji.
Kilomterowy fragment dawnego traktu
Obecnie między mazurskimi Butrynami a warmińskimi Bałdami zachował się kilometrowy fragment dawnego traktu wiodącego ze stolicy Polski do stolicy Warmii - Lidzbarka Warmińskiego, zwanego traktem warszawskim.
Niegdyś jadąc z Polski na Warmię trzeba było przekroczyć dwie granice: polsko-pruską i prusko-warmińską. Warmię przyłączono do Polski na mocy drugiego pokoju toruńskiego w 1466 roku, ale dzielił ją od terytorium Rzeczypospolitej pas terytorium pruskiego między Butrynami a Nidzicą. Wiodły tutaj z Warszawy dwa trakty: jeden od Bałd na Butryny, Przykop, Nową Wieś, Patryki, Skajobty, Mikiny, Kronowo Stare, Włóki, Jeziorany do Lidzbarka. Drugi z Bałd na Butryny, Jaroty, Olsztyn, Dobre Miasto, do Lidzbarka.
W 1479 roku został zawarty układ piotrkowski, zgodnie z którym kapituła warmińska miała wybierać na biskupa "osobę miłą królowi". W 1512 roku sporządzono nowy dokument, na mocy którego król Polski miał wyznaczać spośród kanoników warmińskich czterech kandydatów na biskupa uznających "miłych sobie mężów" i z nich wybierano zarządcę diecezji. Zasady te rozumieli królowie polscy jako prawo osadzania na Warmii swego kandydata. Wszyscy biskupi warmińscy, od Maurycego Ferbera (1523) do Ignacego Krasickiego (1767) pochodzili z wyboru polskiego króla i wywodzili się spoza Prus. Musieli zatem przybić do Warmii przekraczając wrota tej krainy właśnie w Bałdach.
Biogram abp Górzyńskiego
Abp Józef Górzyński będzie 51. biskupem w dziejach Kościoła na Warmii. Urodził się 5 marca 1959 roku w Żelechowie. W 1979 wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie odbył sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1985 roku z rąk kard. Józefa Glempa. Przez dwa lata pracował jako duszpasterz, będąc wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Grójcu.
W 1987 roku wyjechał do Rzymu, gdzie studiował liturgikę w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma. Po powrocie ze studiów został prefektem, czyli wychowawcą w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Zaczął też wykładać liturgikę na Papieskim Wydziale Teologicznym.
W 2012 roku kard. Kazimierz Nycz mianował ks. Górzyńskiego moderatorem wydziałów duszpasterskich oraz dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Z racji specjalizacji w dziedzinie liturgii od lat uczestniczył w pracach wielu komisji diecezjalnych i krajowych.
4 listopada 2013 r. ks. Górzyński został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej. Sakrę przyjął 7 grudnia 2013 roku w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie z rąk kard. Kazimierza Nycza. Na dewizę biskupią wybrał słowa: "Ad Mysterium ministrandum" ("Do posługi Tajemnicy"). Od 12 lutego 2015 r. jest koadiutorem archidiecezji warmińskiej.
W sobotę w historycznej stolicy biskupów warmińskich - na zamku w Lidzbarku Warmińskim - odbędzie się msza dziękczynna za posługę ustępującego abp. Wojciecha Ziemby (kończy 75 lat i przechodzi na emeryturę - PAP) oraz koncert.
Skomentuj artykuł