Kard. Bagnasco: Europa może liczyć na Kościół

Kard. Bagnasco: Europa może liczyć na Kościół
(fot. Tv2000it / youtube.com)
KAI/ ed

Chcemy powiedzieć Europie, by nie bała się Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich, by nie bała się wymiaru religijnego - stwierdził po swym wyborze na przewodniczącego Rady Konferencji Biskupich Europy kard. Angelo Bagnasco.

Przekonywał, że europejskie wartości muszą mieć fundament i gwarancję, a najlepszym jest wymiar transcendentny, Absolut.

W rozmowie z dziennikarzami przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej zapewnił, że Europa może liczyć na Kościół. - Chcielibyśmy, by pozwoliła sobie pomóc, by posłuchała naszych wezwań natury moralnej, duchowej, kulturowej, które mają na celu obronę osoby ludzkiej. Nie są przeciwne szczęściu człowieka. Bóg nie jest przeciwko szczęściu, nie jest zazdrosny o ludzką wolność. Przeciwnie, jest jej najlepszym gwarantem - przekonywał metropolita Genui.

- Chcemy powiedzieć Europie, by poważnie przemyślała samą siebie, nie po to, by zniknąć, ale dlatego, że potrzebujemy jeszcze więcej Europy. Ale Europy opartej na duchowym i moralnym fundamencie zdolnym inspirować tożsamość kulturową, wysoką, piękną, zgodną z jej tradycją i historią - zadeklarował hierarcha.

Zastrzegł, że nie oznacza to wykluczenia nikogo, gdyż jego zdaniem "Europa powinna oferować wszystkim swoim obywatelom, starym i nowym, łącznie z tyloma imigrantami, nie tylko organizację materialną, społeczną, polityczną, ekonomiczną, ale przede wszystkim dziedzictwo wysokich wartości duchowych, które do niej należą, lecz nie wykluczają nikogo".

Nowy przewodniczący CCEE zauważył, że "każdy kontynent, tak jak każdy kraj ma coś szczególnego do ofiarowania całemu światu". Europa, mająca za sobą wielką historię, powinna "ponownie odkryć swą misję". - I w tym chcemy pomóc Europie. Papież wspomniał o tym, że Europa jest trochę zmęczona, trochę stara, ale może się poddawać i nie poddaje się, jeśli nie zamyka się w sobie, zamykając swe grancie, ale się otwiera. Otwieranie się nie oznacza zatracenia samych siebie, lecz utrzymywanie dialogu ze wszystkimi - wyjaśnił kard. Bagnasco.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Bagnasco: Europa może liczyć na Kościół
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.