Abp Grzegorz Ryś przedłużył dyspensę od uczestnictwa w Mszach świętych

Abp Grzegorz Ryś przedłużył dyspensę od uczestnictwa w Mszach świętych
(fot. episkopat.pl)
PAP/kb

W archidiecezji łódzkiej do 27 marca br. obowiązywać będzie dyspensa od obowiązku uczestniczenia w mszy w niedziele i święta. Ma to związek z obecną sytuacją epidemiologiczną.

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś przedłużył do 27 marca trwającą już dyspensę. Jednocześnie zachęcił wiernych do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła przez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

"Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia, udzielam (zgodnie z kanonami: 87 §1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu prawa kanonicznego) dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy świętej w niedziele i święta nakazane do dnia 27 marca 2021 roku (…)" – ogłosił abp Ryś w komunikacie opublikowanym w poniedziałek na stronie kurii łódzkiej.

Zwolnienie od obowiązku uczestniczenia w mszy w niedziele i święta obejmuje wiernych archidiecezji łódzkiej i osoby przebywające w tym czasie na jej terenie. W szczególności: osoby w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), dzieci i młodzież szkolną oraz dorosłych sprawującymi nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osoby, które czują obawę przed zarażeniem, objęte kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, wszystkich, którzy w wyniku ograniczeń prawnych nie będą mogli uczestniczyć we mszy świętej.

"Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność w te dni na mszy świętej nie jest obciążona grzechem" – wyjaśnił metropolita.

Duszpasterz łódzkiego Kościoła zachęcił jednak korzystających z dyspensy do udziału w nabożeństwach odprawianych w dni powszednie "z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych", do trwania w osobistej i rodzinnej modlitwie oraz do "duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe".

Na kanale YouTube archidiecezji codziennie o godz. 7.30 transmitowane są msze święte. Poza tym dostępne są też archiwalne zapisy, m.in. nauczania abp. Rysia. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
69,93 zł
99,90 zł

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Abp Grzegorz Ryś przedłużył dyspensę od uczestnictwa w Mszach świętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.