Abp Guzdek: gwarancją wierności, harmonii i pokoju jest częsta komunia św. i adoracja

Abp Guzdek: gwarancją wierności, harmonii i pokoju jest częsta komunia św. i adoracja
Procesja eucharystyczna w Białymstoku. Fot. archibial.pl / Teresa Margańska
archbial.pl / mł

- Widocznymi znakami wierności Chrystusowi są uczestnictwo w niedzielnej mszy św., częsta komunia św. i adoracja Najświętszego Sakramentu - powiedział apb Józef Guzdek podczas mszy przed białostocką archikatedrą w uroczystość Bożego Ciała.

Nawiązując do Ewangelii o cudzie rozmnożenia chleba, arcybiskup wskazał w homilii, że „Jezus pozostał do końca wierny tym, którzy trwali przy Nim, słuchając Dobrej Nowiny o Królestwie Bożym”, dając im nie tylko pokarm duchowy, ale i materialny. Wydarzenie to było zapowiedzią wydarzeń z Wieczernika i ustanowienia Eucharystii. Wówczas to Chrystus ukazał swoją wierność w stosunku do człowieka, zapewniając, że „kto spożywa Jego Ciało i pije Jego Krew ma życie wieczne”.

Abp Guzdek podkreślił, iż uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa stawia wszystkim pytania o wierność Chrystusowi – „małżonkom, którzy ślubowali sobie dozgonną miłość; rodzicom, którzy prosząc o chrzest swoich dzieci zobowiązali się wychować je w duchu chrześcijańskich wartości, młodzieży, która przystąpiła do bierzmowania i zobowiązała się poznawać naukę Chrystusa, żyć według niej, a jeśli zajdzie taka potrzeba stawać w jej obronie”.

Przypomniał, że pytanie o wierność dotyczy tez kapłanów, którzy „ślubowali Chrystusowi dozgonną miłość i wierność”. Wyjaśniał, że ich posługa jest niezbędna, aby była sprawowana Eucharystia. Dlatego we współczesnym świecie, wobec kryzysu powołań do kapłaństwa, konieczna jest usilna i stała modlitwa o nowe i święte powołania kapłańskie. Arcybiskup dodał, że widocznymi znakami tej wierności są „uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., częsta Komunia św. i adoracja Najświętszego Sakramentu”. Podkreślił, że stanowią one także „najpewniejszą gwarancją wierności, harmonii i pokoju”. - Abyśmy Chrystusa nigdy nie zawiedli, tak jak On nie zawiódł swoich słuchaczy - mówił. 

W słowie kończącym ogólnomiejskie uroczystości Bożego Ciała w Białymstoku, abp Guzdek dziękował wszystkim uczestnikom uroczystości. - Jezus nie zostawił nas samymi. Pozostał wśród nas w Eucharystii i obiecał tym, którzy karmią się Jego ciałem życie wieczne – powiedział. Odniósł się też do tajemnicy kapłańskiej służby. 

DEON.PL POLECA

- Tajemnica Eucharystii połączona jest z tajemnicą kapłaństwa. Dlatego dzisiaj tak bardzo was proszę, abyście byli wdzięczni kapłanom i modlili się za kapłanów. Jeżeli kapłan zdradzi Chrystusa i kapłańskie ideały, nie ma dla niego miejsca w szeregach kapłańskich – stwierdził, ale równocześnie apelował do zgromadzonych, by powstrzymywali się od „stygmatyzowania księży”, gdyż tylko nieliczni z nich dopuszczają się zła. Prosił o odwagę w zabieraniu głosu w obronie kapłanów w różnego rodzaju dyskusjach, o troskę i modlitwę za kapłanów oraz w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

- Tylko wymodlona przed eucharystycznym Panem wierność kapłanów, małżonków, rodziców i młodzieży przetrwa! – podsumował metropolita.

Źródło: archibial.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Vinny Flynn

Czym naprawdę jest Eucharystia? Co mówili o niej papieże, mistycy i teologowie? Jak żyć jej doświadczeniem każdego dnia? Ta wnikliwa książka, oparta na Piśmie Świętym i nauczaniu Kościoła, wprowadza nas we wszelkie ukryte prawdy Eucharystii.

...

Skomentuj artykuł

Abp Guzdek: gwarancją wierności, harmonii i pokoju jest częsta komunia św. i adoracja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.