Abp Guzdek: nie wolno chronić dorosłych kosztem dzieci

Abp Guzdek: nie wolno chronić dorosłych kosztem dzieci
Abp Józef Guzdek (fot. Episkopat News)
KAI/mk

- Wszyscy, zarówno duchowni jak i świeccy, musimy podjąć wszelkie środki praktyczne, które podpowiada nam zdrowy rozsądek oraz wskazania Kościoła, aby chronić "maluczkich". Nie wolno chronić dorosłych kosztem dzieci - mówił abp Józef Guzdek podczas mszy św. w białostockiej archikatedrze. Dziś, w I piątek Wielkiego Postu, w Kościele w Polsce obchodzony jest po raz 6. Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

W dniu uroczystości Patrona Metropolii białostockiej – św. Kazimierza Królewicza, metropolita białostocki przypomniał, że Kościół w Polsce jest bogaty w świętych kapłanów, wśród których wielu stało się także bohaterami narodowymi. Wspomniał ks. Ignacego Skorupkę, który zginął w bitwie 1920 r.; 26 księży zamordowanych w 1939 r. na „nieludzkiej ziemi”, spoczywających w Katyniu, Miednoje i Charkowie; św. Maksymiliana Kolbe; walczących i poległych w powstaniu warszawskim, wreszcie 108 męczenników II wojny światowej, wśród których znalazło się trzech biskupów, 52 kapłanów diecezjalnych, 26 kapłanów zakonnych, trzech kleryków, siedmiu braci zakonnych, osiem sióstr zakonnych i dziewięć osób świeckich.

- Obecnie w naszej Ojczyźnie ok. 30 tys. kapłanów głosi Ewangelię i niesie duchowe wsparcie wiernym. Wielu księży pracuje także poza granicami Polski na misjach. Dziś wspomnę dwóch białostockich księży, którzy trwają ze swoimi wiernymi na Ukrainie zaatakowanej przez putinowską Rosję i deklarują, że ich nie opuszczą – mówił metropolita białostocki.

Nawiązując do Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich abp Guzdek powiedział: - Niestety, zdarzały się "czarne owce", księża i zakonnicy odpowiedzialni za nadużycia seksualne wobec nieletnich. Kościół w osobach ostatnich papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka powiedział zdecydowane "nie" dla takich czynów i ich sprawców. Dla nich nie ma miejsca w szeregach kapłańskich".

- W dniu, kiedy Kościół w Polsce podejmuje pokutę i modlitwę za osoby zranione, pragnę z całą mocą powtórzyć za papieżem Franciszkiem: "Jeśli w Kościele wystąpiłby chociaż jeden przypadek wykorzystywania – który sam w sobie jest potwornością – to taki przypadek zostanie potraktowany z najwyższą powagą” - powiedział abp Guzdek.

DEON.PL POLECA

Dodał, że jako pasterz archidiecezji białostockiej w pełni identyfikuję się z taką postawą.

- Przypomniałem o tym podczas spotkań z duchowieństwem na początku października 2021 r. Mam nadzieję i ufam gorąco, że wszyscy księża w naszej archidiecezji przyjęli i w pełni zaakceptowali zasadę "zero tolerancji" dla krzywdzenia nieletnich - stwierdził metropolita.

Abp Guzdek zwrócił uwagę, że dzięki wielu szkoleniom w zakresie prewencji i udzielania pomocy ofiarom przemocy seksualnej wobec nieletnich, księża mają odpowiednią wiedzę i motywację, by pójść drogą wynikającą wprost z przyjęcia Ewangelii.

- Wszyscy, zarówno duchowni jak i świeccy, musimy podjąć wszelkie środki praktyczne, które podpowiada nam zdrowy rozsądek oraz wskazania Kościoła, aby chronić "maluczkich". Nie wolno chronić dorosłych kosztem dzieci – podkreślił hierarcha.

Metropolita białostocki w specjalnym w specjalnym piśmie zachęcił kapłanów, aby wraz z powierzonym sobie wiernymi w dniu dzisiejszym włączyli się w modlitwę, która jest formą duchowego towarzyszenia wszystkim pokrzywdzonym, zranionym, zmagającym się z konsekwencjami krzywd, których doznali. W parafiach całej archidiecezji zostaną odprawione nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Msze św. wynagradzające za popełnione grzechy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Abp Guzdek: nie wolno chronić dorosłych kosztem dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.