Dziś dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

Dziś dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich
Fot. Depositphotos.com
KEP / KAI / mł

4 marca, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz szósty przeżywa dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. To duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka.

Jak napisał abp Wojciech Polak, ta inicjatywa służy kształtowaniu sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy.

"Zróbmy wszystko, co w naszej mocy"

"Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w naszych wspólnotach parafialnych, m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Wyrazem naszego wsparcia dla skrzywdzonych niech będzie również podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych, nade wszystko zaś postawa otwartości i zrozumienia, przyjęcia osób zranionych i ich bolesnej historii. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła. Skrzywdzeni, niezależnie od tego kto był sprawcą ich krzywdy, mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia." - napisał prymas. 

Osoby zranione potrzebują uznania swojej krzywdy

Modlitwy w intencji osób skrzywdzonych będą się odbywać w całej Polsce. Już wczoraj na Jasnej Górze, podczas apelu jasnogórskiego, ks. Grzegorz Szczygieł, duszpasterz osób pokrzywdzonych w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Saletynów, modlił się za osoby zranione wykorzystaniem seksualnym w Kościele. 

DEON.PL POLECA


Duszpasterz osób pokrzywdzonych zauważył, że wiele z nich do dziś, mimo przejścia potwornych cierpień, pozostaje w bliskiej relacji z Jezusem, bądź za nią szczerze tęskni, nie porzucając wspólnoty Kościoła, choć ich droga krzyżowa trwa. Zaznaczył też, że „nieraz w wyniku doznanych krzywd ich życie zostało niejako zamrożone, jakby doznali śmierci, choć nadal oddychają, mówią, żyją”.

- Maryjo z jasnogórskiej ikony przynoszę Ci dzisiaj rany osób skrzywdzonych w Kościele, aby zostały uznane i uszanowane, jak te na Twojej świętej twarzy – modlił się ks. Grzegorz Szczygieł wczoraj na Jasnej Górze.

Nabożeństwa i modlitwy w całej Polsce

By pomóc przygotować modlitwę w intencji osób zranionych, Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przygotowało materiały, z których można skorzystać. Jest w nich m.in. droga krzyżowa, rozważania różańcowe, rozważanie do koronki do Bożego Miłosierdzia, a także propozycja modlitwy wiernych i dwie homilie.  

Modlitwa za osoby zranione odbędzie się w wielu miastach Polski, m.in. w Krakowie. 

Tutaj w dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich odbędzie się msza św. oraz droga krzyżowa, organizowana w Sanktuarium św. Jana Pawła II, ul. Totus Tuus 32 w Krakowie o godzinie 17:00.

Inicjatywa jest owocem pójścia za pragnieniem, by odpowiedzieć na kryzys wywołany przez falę doniesień o przestępstwach na tle seksualnym popełnianych przez przedstawicieli Kościoła.

– Jesteśmy przedstawicielami kilku różnych wspólnot, którzy zamiast kryzysu Kościoła widzą ranę zadaną poszczególnym jego członkom. To Zranionym chcemy towarzyszyć od tamtej pory, otaczać ich troską, oferować nasze wsparcie, zapraszać do uzdrowienia, modlić się za Nich, żeby uzdrowienie stało się Ich udziałem – mówią inicjatorzy.

KAI / materiały Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Dziś dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.