„Zranienie kobiety to znieważenie Boga” - to bardzo mocne słowa Franciszka
„Zranienie kobiety to znieważenie Boga” – do tych słów papieża Franciszka odwołuje się Tomasz Terlikowski w 16. odcinku podcastu „Tak myślę”.
Tomasz Terlikowski przypomina, że Franciszek po raz kolejny bardzo mocno wypowiedział się o prawach kobiet.
„Jest wiele przemocy wobec kobiet. Dość tego! Zranienie kobiety to znieważenie Boga, który wziął człowieczeństwo z niewiasty” - mówił papież w homilii na mszy św. ku czci Świętej Bożej Rodzicielki.
-To są niezwykle mocne słowa. One bardzo mocno przypominają nie tylko kobietom o ich godności, ale również nam mężczyznom o tym, że ranienie kobiety jest ranienie Boga, znieważaniem Go – stwierdza red. Terlikowski.
Ojciec Święty przypominał, że nowy rok rozpoczyna się pod znakiem Matki. Wskazywał, że macierzyńskie spojrzenie jest drogą do odrodzenia i rozwoju.
„Matki i kobiety patrzą na świat nie po to, by go wykorzystać, ale po to, by miał on życie. Patrząc z sercem udaje im się łączyć marzenia i konkrety, unikając wypaczeń, jałowego pragmatyzmu i abstrakcji” - mówił Franciszek. Podkreślił także, że Kościół chce być taką matką i taką kobietą. Przypomniał o tym, że matki dają życie a kobiety strzegą świata.
- I to wszystko prowadziło go właśnie do tej tezy o ranieniu kobiet i o tym, że jest to ranienie Boga – podsumowuje red. Terlikowski.
Wszystkie odcinki podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę" dostępne są w DEON.pl
Autor podcastu „Tak myślę” przywołuje także wypowiedź papieża Franciszka skierowaną do małżonków.
„Jakże ważne jest zgłoszenie małżonkom, że w ich sakramencie obecny jest Chrystus, że nigdy nie są sami, nawet wówczas, gdy czują się zdesperowani” – wskazał papież.
- To są niesamowite słowa. Ojciec Święty powiedział, że w rodzinie nie ma tylko żony, męża i dzieci, ponieważ w małżeństwie mieszka Jezus – zaznacza Tomasz Terlikowski i przywołuje słowa Franciszka, że Jezus żyje „w realnej i konkretnej rodzinie. Uobecnia się w konkretnych gestach między małżonkami, rodzicami i dziećmi. Czułość w rodzinie jest bardzo ważna. Kiedy w rodzinie brakuje wyrazów czułości, możemy powiedzieć, że nastała w niej egzystencjalna zima”.
- Do takich ciepłych gestów szczególnie, kiedy jest zimno, ale kiedy jest ciepło, do takiej miłości, takiego przytulania wszystkich zachęcam. Warto porozmawiać, naśladować i pamiętać o tym, co powiedział Ojciec Święty: że tak naprawdę nigdy w małżeństwie nie jesteśmy sami – zachęca autor podcastu „Tak myślę”.
Skomentuj artykuł