„Zranienie kobiety to znieważenie Boga” - to bardzo mocne słowa Franciszka

„Zranienie kobiety to znieważenie Boga” - to bardzo mocne słowa Franciszka
Papież Franciszek (fot. Grzegorz Gałązka)
0:00
- 0:00

„Zranienie kobiety to znieważenie Boga” – do tych słów papieża Franciszka odwołuje się Tomasz Terlikowski w 16. odcinku podcastu „Tak myślę”.

Tomasz Terlikowski przypomina, że Franciszek po raz kolejny bardzo mocno wypowiedział się o prawach kobiet.

„Jest wiele przemocy wobec kobiet. Dość tego! Zranienie kobiety to znieważenie Boga, który wziął człowieczeństwo z niewiasty” - mówił papież w homilii na mszy św. ku czci Świętej Bożej Rodzicielki.

-To są niezwykle mocne słowa. One bardzo mocno przypominają nie tylko kobietom o ich godności, ale również nam mężczyznom o tym, że ranienie kobiety jest ranienie Boga, znieważaniem Go – stwierdza red. Terlikowski.

Ojciec Święty przypominał, że nowy rok rozpoczyna się pod znakiem Matki. Wskazywał, że macierzyńskie spojrzenie jest drogą do odrodzenia i rozwoju.

„Matki i kobiety patrzą na świat nie po to, by go wykorzystać, ale po to, by miał on życie. Patrząc z sercem udaje im się łączyć marzenia i konkrety, unikając wypaczeń, jałowego pragmatyzmu i abstrakcji” - mówił Franciszek. Podkreślił także, że Kościół chce być taką matką i taką kobietą. Przypomniał o tym, że matki dają życie a kobiety strzegą świata.

- I to wszystko prowadziło go właśnie do tej tezy o ranieniu kobiet i o tym, że jest to ranienie Boga – podsumowuje red. Terlikowski.

Wszystkie odcinki podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę" dostępne są w DEON.pl 

Autor podcastu „Tak myślę” przywołuje także wypowiedź papieża Franciszka skierowaną do małżonków.

„Jakże ważne jest zgłoszenie małżonkom, że w ich sakramencie obecny jest Chrystus, że nigdy nie są sami, nawet wówczas, gdy czują się zdesperowani” – wskazał papież.

- To są niesamowite słowa. Ojciec Święty powiedział, że w rodzinie nie ma tylko żony, męża i dzieci, ponieważ w małżeństwie mieszka Jezus – zaznacza Tomasz Terlikowski i przywołuje słowa Franciszka, że Jezus żyje „w realnej i konkretnej rodzinie. Uobecnia się w konkretnych gestach między małżonkami, rodzicami i dziećmi. Czułość w rodzinie jest bardzo ważna. Kiedy w rodzinie brakuje wyrazów czułości, możemy powiedzieć, że nastała w niej egzystencjalna zima”.

- Do takich ciepłych gestów szczególnie, kiedy jest zimno, ale kiedy jest ciepło, do takiej miłości, takiego przytulania wszystkich zachęcam. Warto porozmawiać, naśladować i pamiętać o tym, co powiedział Ojciec Święty: że tak naprawdę nigdy w małżeństwie nie jesteśmy sami – zachęca autor podcastu „Tak myślę”.

Podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę" możesz wysłuchać w aplikacji Spotify

Podcast "Tak myślę" dostępny jest na platformie YouTube

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis
25,94 zł
39,90 zł

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

„Zranienie kobiety to znieważenie Boga” - to bardzo mocne słowa Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.