Abp Hoser: Jesteście bogactwem Kościoła

Abp Hoser: Jesteście bogactwem Kościoła
(fot. youtube.com / Diecezja Warszawsko-Praska)
6 lat temu
KAI / kn

Życie konsekrowane jest bogactwem Kościoła - podkreśliła bp warszawsko-praski Henryk Hoser, który w związku ze zbliżającym się świętem Ofiarowania Pańskiego spotkał się z wdowami i dziewicami konsekrowanymi.

W czasie Mszy św. odprawionej w kaplicy kurialnej zwrócił uwagę na specyfikę indywidualnych form życia Konsekrowanego podkreślając ich wyjątkowość.

- Dzielicie niejako los Jezusa Chrystusa nie tylko jako chrześcijanki obdarzone charyzmatem chrzcielnym, ale również jako Jego oblubienice. Konsekracja bowiem jest swego rodzaju zaślubinami z Synem Bożym poprzez które każda z was staje się dla Jezusa jedyna i wyłączna podobnie jak On dla niej jest jedynym wybranym, za którym dąży i którym jest zafascynowana - powiedział abp Hoser zwracając się do dziewic konsekrowanych i wdów. Stwierdził, że Chrystus jest niekiedy trudnym oblubieńcem, ponieważ pojawia się i znika. Zachęcał dziewice i wdowy do częstej lektury księgi ‘Pieśni nad Pieśniami’.

Bp warszawsko-praski podkreślił wyjątkowość życia konsekrowanego. - Zawarcie oblubieńczego związku z Jezusem Chrystusem jest niebywałą szansą daną jedynie kobietom. Relacja mężczyzn z Synem Bożym układa się bowiem na płaszczyźnie braterstwa i przyjaźni. Takiej męskiej dobrej przyjaźni, czego przykładem są słowa Chrystusa wypowiedziane do apostołów, którzy za Nim podążali: "Nie nazywam was sługami, ale przyjaciółmi". Musimy tę różnicę widzieć i nią żyć - zaznaczył abp Hoser.

Powiedział też, że przeżywany obecnie w Kościele Rok Życia Konsekrowanego jest szansą odkrywania bogactwa życia konsekrowanego w jego najróżniejszych formach i wydaniach. - W przypadku osób konsekrowanych żyjących w świecie każda z nich ze swoim bogactwem ludzkim, ze swoim wyposażeniem a więc darami natury i łaski jest swego rodzaju charyzmatem. W ten sposób ukazuje się ta nowa forma życia konsekrowanego, która jest niezwykłym bogactwem Kościoła - zauważył abp Hoser.

Bp warszawsko-praski zwrócił uwagę na specyfikę pobożności ludzi żyjących pośród świata. - Jak uczy nas św. św. Franciszek Salezy - Inaczej ma ją rozwijać człowiek wyżej postawiony, inaczej rzemieślnik, bądź sługa, inaczej książę, inaczej dziewica lub małżonka. Trzeba również dostosować ją do swych sił, zajęć i obowiązków - przypomniał abp Hoser.

Nawiązał do słów św. Joanny Franciszki de Chantal, która mówiła o męczeństwie na co dzień. - Będąc w nieustannej interakcji ze światem i bieżącymi wydarzeniami, jesteście wystawione na takie męczeństwo. Ten bowiem, kto kocha Boga jest coraz bardziej wrażliwy na zło tego świata i coraz bardziej przez nie raniony. Tylko mocą Bożą może on na nowo odnaleźć swoją równowagę psychiczną, ludzką i duchową - zauważył abp Hoser.

W diecezji warszawsko-praskiej jest obecnie jedenaście dziewic konsekrowanych, dwie wdowy i jedna pustelnica.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Hoser: Jesteście bogactwem Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.