Wdowa, to ikona wdowieństwa Kościoła

7 lat temu
KAI / slo

"Wdowa, według papieża Franciszka, jest ikoną wdowieństwa Kościoła" - mówił bp Piotr Libera 4 października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, podczas Mszy św. z liturgicznym obrzędem błogosławieństwa - konsekracji dwóch wdów. Obecnie w diecezji płockiej we wspólnocie wdów konsekrowanych żyje 11 kobiet.

W homilii bp Libera przywołał komentarz papieża Franciszka z 17 września, dotyczący wskrzeszenia syna wdowy z Nain. Ojciec Święty powiedział wtedy, że widzi "matkę - Kościół" we wdowie, która płacze po stracie syna. Ta wdowa jest "ikoną wdowieństwa Kościoła". Biskup płocki przypomniał także inne wdowy, które pojawiają się na kartach Pisma św. i stwierdził, że od zarania swych dziejów Kościół błogosławił wdowi stan, wybrany ze względu na królestwo Boże.

"Naśladujcie z całą gorliwością Maryję, która - według tradycji - po śmierci swego męża Józefa, pozostała sama - zwracał się do kandydatek. - Pod krzyżem na Golgocie, przeżywając bolesną mękę i śmierć swego Syna, przyjęła za swe dzieci wszystkich ludzi i stała się dla nich najlepszą Matką. Wpatrujcie się w przykład prorokini Anny, służącej Bogu na modlitwie `dniem i nocą`, uwielbiajcie Pana liturgią godzin, czyli ustawiczną modlitwą Kościoła. Pamiętajcie przy tym o obietnicy, jaką dał święty Franciszek z Asyżu - patron dnia dzisiejszego, że `na wszystkich, którzy tak będą czynić, spocznie Duch Pana`", głosił bp Libera.

Prosił także, by wdowy chętnie dzieliły się z potrzebującymi "wdowim groszem", którym jest nie tylko pomoc materialna, lecz także "wielkoduszna służba rodzinie i wspieranie apostolskich dzieł Kościoła". A gdy nadejdzie czas szczególnego cierpienia, niech pamiętają, że Chrystus, który wskrzesił z martwych syna wdowy z Nain, nie zostawi ich bez pomocy. Będzie przy nich, aby "umocnić ich serca i zjednoczyć cierpienia ze zbawczą ofiarą Krzyża".

Do obecnych w sanktuarium hierarcha zwrócił się z prośbą, by otaczali miłością wdowy konsekrowane, wspierali je swoją modlitwą i przychodzili z pomocą, gdy osamotnione w swoim wdowieństwie, będą jej potrzebowały - do czasu, gdy Zbawiciel zaprowadzi je do Swego królestwa.

Po homilii nastąpił liturgiczny obrzęd błogosławieństwa - konsekracji. Kandydatki - dwie Teresy, przedstawił ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, opiekun wdów konsekrowanych w diecezji płockiej. Obie panie przeszły formację, są aktywnie zaangażowane w życie parafii farnej w Płocku, na terenie której mieszkają.

Kandydatki odpowiadały na pytania biskupa o chęć gorliwego naśladowania Chrystusa w czystości i posłuszeństwie woli Bożej, trwania na modlitwie i czynieniu pokuty, pełnieniu uczynków miłosierdzia oraz ofiarowywania cierpienia za zbawienie własne i innych. Po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego nastąpiła uroczysta modlitwa błogosławieństwa. Po niej biskup przekazał znaki przynależności do stanu wdowiego: krzyż, księgę Liturgii godzin, obrączkę.

Na zakończenie Mszy św. nowe wdowy konsekrowane w diecezji płockiej dziękowały pasterzowi diecezji za udzielenie im błogosławieństwa. Słowa podziękowań skierowały także pod adresem ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego, który z "niezmordowaną cierpliwością" przygotowywał je do wstąpienia do wspólnoty wdów konsekrowanych oraz ks. Andrzeja Pieńdyka, gościnnego rektora Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.

W uroczystej Mszy św. uczestniczyły wdowy konsekrowane z diecezji płockiej, obecne były rodziny i przyjaciele nowych wdów, ks. Wiesław Gutowski - proboszcz parafii farnej, ks. Grzegorz Przybyłek z Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, w której aktywnie działa jedna z nowych wdów. Po Mszy św. nowo pobłogosławione wdowy przyjmowały życzenia i kwiaty.

W diecezji płockiej obecnie jest 11 wdów konsekrowanych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wdowa, to ikona wdowieństwa Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.