Abp Hoser o diecezjalnej telewizji internetowej

Abp Hoser o diecezjalnej telewizji internetowej
(fot. youtube.com)
KAI / pk

Utworzenie diecezjalnej telewizji internetowej zapowiedział abp Henryk Hoser w okolicznościowym liście pasterskim nt. mediów. W najbliższą niedzielę Kościół w Polsce będzie obchodził 48. Dzień Środków Społecznego Przekazu i z tej okazji w świątyniach diecezji warszawsko-praskiej zostanie odczytany list jej ordynariusza.

Abp Hoser nawiązuje w nim do orędzia papieża Franciszka pt. "Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania" i zwraca uwagę, że "media mogą nam pomóc poczuć się bliżsi jedni drugich, tworząc odnowione poczucie jedności ludzkiej rodziny, które pobudza do solidarności i do poważnego zaangażowania na rzecz bardziej godnego życia".

Wiele uwagi poświęca mediom diecezji warszawsko-praskiej: Tygodnikowi "Idziemy" oraz Radiu Warszawa. W ocenie abp. Hosera są to "środki ewangelizacji służące pełnemu i właściwemu rozwojowi osobowości człowieka we współczesnym świecie".

"Z dumą stwierdzamy - pisze biskup warszawsko-praski - że owocem ciężkiej pracy i inwencji zespołów redakcyjnych jest 15 tysięcy egzemplarzy tygodnika, co tydzień trafiających do czytelników w diecezji oraz poza nią. 17 godzin produkowanego na żywo każdego dnia programu radiowego dociera przez tydzień do ponad 200 tysięcy słuchaczy, programu uznawanego przez autorytety i specjalistów, jako wzorcowy dla innych rozgłośni katolickich w Polsce".

Dostrzegając zmiany w świecie mediów i wzrastającą rolę przekazu wizualnego, "rzeczą konieczną - jak pisze abp Hoser - jest utworzenie diecezjalnej telewizji internetowej". Hierarcha zapowiada, że będzie ona współpracowała z istniejącymi już radiem, tygodnikiem i portalami internetowymi tych mediów.

Jego zdaniem, "do rangi obowiązku urasta realizacja zadania promocji diecezjalnych mediów w naszych wspólnotach, troski o ich dobre imię, podkreślanie ich wartości i znaczenia, a także wspierania ich inicjatyw". "Nasze media pełnią bardzo ważną rolę nie tylko w samej diecezji, ale także na terenie całej Warszawy i poza jej granicami. Postawa niezależności poglądów, obrony słabszych, reprezentowanie interesu swych słuchaczy i czytelników budzi szacunek bardzo wielu środowisk" - podkreśla abp Hoser.

Biskup warszawsko-praski przyznaje też, że "Radio Warszawa" oraz tygodnik "Idziemy" są "ważnym narzędziem w posłudze biskupa diecezjalnego". - Umożliwiają biskupom i duszpasterzom nawiązanie bliskiego kontaktu z wiernymi poprzez utrwalanie skierowanych do nich słów. Z drugiej strony pozwalają na usłyszenie głosu słuchaczy, czytelników i widzów, którzy współtworzą dobre audycje i dzielą się z innymi swą wiedzą i mądrością - zauważa abp Hoser.

List biskupa warszawsko-praskiego zostanie odczytany w kościołach tej diecezji w niedzielę 21 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Hoser o diecezjalnej telewizji internetowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.