Abp Hoser o nowej ewangelizacji

Abp Hoser o nowej ewangelizacji
(fot. Kevin Dooley / CC BY 2.0 / flickr.com)
KAI / mg

Nowa ewangelizacja to sprawa każdego z nas - podkreślił abp Henryk Hoser. Bp warszawsko-praski przewodniczył w niedzielę uroczystej Mszy św. na zakończenie VII Pielgrzymki Pieszej z Warszawy do Domu św. Faustyny w Ostrówku, która wyruszyła w sobotę z ulicy Żytniej, gdzie mieści się Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

W tym roku przebiegała pod hasłem "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem". Był to drugi rok nowenny w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W pielgrzymce wzięło udział ponad 400 osób.

DEON.PL POLECA
Przypominając w homilii życie św. Faustyny i jej pobyt w Ostrówku u państwa Lipszyców, abp Hoser zachęcał pątników do zawierzenia swojego życia Bogu i otwarcia się na Jego Miłosierdzie. - Nie zapominajmy, że naszym celem jest niebo. Dochodzimy tam przechodząc przez różne doświadczenia - od tych budzących radość poprzez te trudne, naznaczone smutkiem i cierpieniem, aż po te bolesne, jak śmierć. Bądźmy jednak zawsze zapatrzeni w Boga - zaapelował.

Przypomniał, że jednym z warunków oglądania Stwórcy jest czystość serca. - Ślub czystości, który złożyła św. Faustyna i który składają osoby konsekrowane, jest zgodą na całkowitą przynależności do Boga. Z tego wynikają później kolejne śluby zakonne, takie jak ślub ubóstwa i posłuszeństwa - powiedział bp warszawsko-praski.

Zwrócił jednocześnie uwagę że sakrament małżeństwa nie wyklucza konieczności troski o czystość serca. - W "Kazaniu na Górze" Chrystus powiedział - "Błogosławieni czystego serca albowiem oni Boga oglądać będą". A zatem tylko człowiek całkowicie oddany Bogu jest zdolny do poznania Go - zaznaczył.

Dodał, że również małżonkowie otrzymują siebie nawzajem z rąk Boga, ponieważ tylko On ma pełne prawo do drugiego człowieka. W sakramencie małżeństwa to prawo wzajemnej zależności, miłości i odpowiedzialności Bóg niejako ceduje na współmałżonka - tłumaczył abp Hoser.

Zachęcał także pielgrzymów, aby radości ze spotkania z Bogiem nie zatrzymywali tylko dla siebie. - Nowa ewangelizacja w naszym polskim poganiejącym społeczeństwie to sprawa każdego z nas - podkreślił bp warszawsko-praski. Zachęcał przy tym pątników do hojności serca. - Z tego, co my dajemy, Jezus będzie czynił cuda, podobnie jak tego dokonał nad morzem tyberiadzkim, kiedy rozmnożył chleby - przekonywał.

Podkreślił, że chrześcijanin ma żyć tak, jak Chrystus. - Mamy stawać się Chrystusem, a więc mamy myśleć, reagować i oceniać rzeczywistość tak jak On to czynił. Stąd tak ważna jest znajomość Ewangelii, na karatach której Jezus objawił nam tajemnicę człowieka - tłumaczył abp Hoser.

Pielgrzymka rozpoczęła się 25 lipca Mszą św. przy ul. Żytniej w Warszawie. W ciągu dwóch dni pątnicy mieli do pokonania ok. 45 km. Na trasie wędrówki znalazły się min. stołeczne sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, katedra warszawsko-praska, bazylika Świętej Trójcy w Kobyłce oraz kaplica Cudu nad Wisłą w Ossowie. Na pątniczym szlaku w tym roku szkło również 25 sióstr zakonnych, które w czasie liturgii kończącej pielgrzymkę odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia zakonne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Hoser o nowej ewangelizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.