Abp Hoser: trzeba postawić tamę eugenice prenatalnej

Abp Hoser: trzeba postawić tamę eugenice prenatalnej
(fot. PAP/Paweł Supernak)
KAI / kk

Wzrasta w Polsce liczba aborcji ze wskazań eugenicznych. Konieczne staje się więc pilne uregulowanie rozwiązań prawnych w tej kwestii - podkreślił przewodniczący Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP abp Henryk Hoser. Przypomniał, że ludzkie życie ma swoją bezwzględną wartość w każdym okresie i w każdym stanie.

W czasie piątkowego posiedzenia Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP zajął się kwestią procesu legislacyjnego chroniącego ludzkie życie w okresie prenatalnym. Wyraził jednocześnie zaniepokojenie tworzeniem chimer biologicznych z użyciem materiału genetycznego człowieka.

Jak podkreślił abp Hoser, praktyki takie godzą w prawo do integralności ludzkiej osoby. Materiał genetyczny człowieka powinien mieć zastosowanie tylko i wyłącznie do gatunku ludzkiego, a nie podlegać próbom łączenia go z innym zakresem dziedziczenia genetycznego - powiedział.

Zespół przypomina, że nie ma żadnych wyjątków, jeśli chodzi o ochronę ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. - Proces legislacyjny w Polsce powinien zmierzać do ograniczenia sytuacji, w których najczęściej dochodzi do przerywania ciąży. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, u których stwierdza się chorobę w okresie prenatalnym. Tylko oficjalne dane statystyczne z ostatniego roku pokazały, że było o pięćset przypadków więcej przerwań ciąży ze wskazań eugenicznych niż w latach ubiegłych. Łącznie wynosi to już 1812 przypadków - zwrócił uwagę przewodniczący Zespołu.

DEON.PL POLECA

Stwierdził, że eugenika obejmuje już nie tylko przypadki zespołów letalnych, czyli takich chorób, które są nieuleczalne czy wręcz prowadzą do śmierci we wczesnym wieku, ale również takie, z którymi można żyć do późnej starości.

Podczas posiedzenia poruszono też zagadnienie kryteriów śmierci mózgowej. - W dziedzinie transplantologii mamy do czynienia ze zjawiskiem wyścigu z czasem. Chodzi bowiem o uzyskanie w jak najlepszym stanie organu do przeszczepu. W związku z tym pośpiech i nie przestrzeganie procedur może doprowadzić do czynnego przyczynienia się do czyjejś śmierci - ostrzega abp Hoser.

W czasie kolejnych posiedzeń Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP zajmie się również kwestią postępów w neurobiologii człowieka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Hoser: trzeba postawić tamę eugenice prenatalnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.