Abp Jędraszewski na Mszy z góralami otrzymał kosz z niezwykłą zawartością [ZDJĘCIA]

Abp Jędraszewski na Mszy z góralami otrzymał kosz z niezwykłą zawartością [ZDJĘCIA]
(fot. flickr.com / Archidiecezja Krakowska / Adam Bujak)
KAI/ mp

Metropolita krakowski przewodniczył uroczystej Mszy św. w oprawie góralskiej w kościółku Matki Boskiej Częstochowskiej na Pęksowym Brzyzku.

Niech skarb waszej kultury, miłości do Boga i drugiego człowieka będzie nieustannie pomnażany, byście mogli powiedzieć o sobie, że pomimo trudów i wyzwań współczesności, jesteście ludźmi nadziei, mającymi poczucie, że jest z wami Bóg. Dzielcie się tym z innymi - mówił abp Marek Jędraszewski, który w niedzielę spotkał się w Zakopanem z góralami ze Związku Podhalan.

Przypomniał słowa Jana Pawła II o obronie krzyża, wypowiedziane pod Wielką Krokwią w 1997 r.

Abp Jędraszewski na Mszy z góralami otrzymał kosz z niezwykłą zawartością [ZDJĘCIA] - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Adam Bujak / flickr.com)

- Papież wzywał do obrony krzyża w przestrzeni prywatnej i publicznej. Jego słowa brzmią aktualnie również po 21 latach, kiedy w imię wolności i tolerancji usuwa się krzyże ze sfery życia publicznego na zachodzie Europy - zauważył hierarcha.

Abp Jędraszewski podziękował góralom za piękny śpiew, muzykę i ubiór, które jednoznacznie świadczą o ich tożsamości i poczuciu przynależności do podhalańskiej ziemi. - Niech ten skarb waszej kultury, miłości do Boga i drugiego człowieka będzie nieustannie pomnażany, byście mogli powiedzieć o sobie, że pomimo trudów i wyzwań współczesności, jesteście ludźmi nadziei, mającymi poczucie, że jest z wami Bóg - zaapelował abp Jędraszewski.

Eucharystię uświetniła kapela góralska. Mszę św. metropolita krakowski sprawował w góralskim orancie. Oczywiście zakopiańczycy na liturgię ubrali stroje regionalne, a w procesji z darami przynieśli m.in. kosz z oscypkami.

Abp Jędraszewski na Mszy z góralami otrzymał kosz z niezwykłą zawartością [ZDJĘCIA] - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. Adam Bujak / flickr.com)

Po wspólnej modlitwie metropolita krakowski wraz z delegacją górali oraz kapłanami - m.in. dziekanem zakopiańskim ks. Bogusławem Filipiakiem udali się na cmentarz na Pęksowym Brzyzku i złożyli wiązankę kwiatów na grobie ks. Józefa Stolaryczka. Kapłan był pierwszym proboszczem pod Tatrami, wyznaczał też pierwsze szlaki.

Abp Jędraszewski spotkanie z góralami zakończył w siedzibie Związku Podhalan na ul. Kościuszki. Tam arcypasterza powitał Andrzej Skupień, prezes zakopiańskiego oddziału ZP. Biskup Krakowa wziął udział w zawieszeniu krzyża w głównym pomieszczeniu organizacji. Krzyż poświęcono wcześniej w La Salette, w czasie góralskich rekolekcji.

Abp Jędraszewski na Mszy z góralami otrzymał kosz z niezwykłą zawartością [ZDJĘCIA] - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. Adam Bujak / flickr.com)

Związek Podhalan to największa w świecie organizacja zrzeszająca górali, mająca wiele oddziałów w Polsce i poza granicami naszego kraju. Wśród znanych i cenionych kapelanów ZP był ks. prof. Józef Tischner.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski na Mszy z góralami otrzymał kosz z niezwykłą zawartością [ZDJĘCIA]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.