Abp Jędraszewski prosi prezydenta Majchrowskiego o działkę na kościół. Miasto odpowiada

Abp Jędraszewski prosi prezydenta Majchrowskiego o działkę na kościół. Miasto odpowiada
PAP / krakow.wyborcza.pl / kk

"Władze miasta w ogóle nie rozważają sprzedaży Kościołowi działek, o wydzielenie których w piśmie do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego wystąpił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski" – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prezydenta.

 

DEON.PL POLECA
Chodzi o działki na terenie po dawnym Motelu Krak w pobliżu Ronda Ofiar Katynia. W pobliżu powstało niedawno nowe, duże osiedle. Abp Jędraszewski w piśmie do prezydenta zwrócił się o "wydzielenie działki na cele budowy kościoła w rejonie ulicy Wizjonerów" o łącznej powierzchni ok. 25 arów oraz o umożliwienie dojazdu do niej poprzez ustanowienie służebności. Treść pisma ujawnił w mediach społecznościowych jeden z mieszkańców oraz miejski radny Andrzej Hawranek.

Miał być park. Będzie kościół? Arcybiskup Jędraszewski "uprzejmie prosi" Pana Prezydenta o przekazanie działki na cel...

DEON.PL POLECA

Opublikowany przez Andrzej Hawranek - Radny Miasta Krakowa Niedziela, 20 października 2019

„Zwracam się z uprzejmą prośbą o wydzielenie działki na cele budowy kościoła w rejonie ulicy Wizjonerów o łącznej powierzchni około 2530 m kw. Przedmiotowa nieruchomość przestawiona na załączonej mapce składa się z działki 471/39 o powierzchni 209 m kw. oraz części działki 471/47 o powierzchni około 2321 m kw., położonych w rejonie ul. Wizjonerów w Krakowie, jednostka ewidencyjna Krowodrza obręb 40. Proszę o umożliwienie dojazdu do wydzielonej działki od ul. Wizjonerów poprzez ustanowienie służebności szerokości 4,5 m” - pisał arcybiskup Jędraszewski w piśmie do prezydenta Majchrowskiego, które umieścił radny Hawranek.

"Zastanawiające w tej sprawie jest jeszcze jedno, pismo nosi datę wpływu 3 września 2019, mamy 20 października 2019, jak do tej pory wszelkie sprzedaże, zamiany czy przekazania działek gminnych, opiniowały co najmniej dwie komisje RMK w tym Komisja Budżetowa a następnie decyzję podejmowała RMK. Powyższe pismo mimo upływu ponad miesiąca od daty wpływu do tej pory nie zostało skierowane ani do komisji ani do Rady, dlaczego???" - pytał na Facebooku radny.

Radny Łukasz Maślona sprawdziwszy, że sprawa dotyczy działki po Motelu Krak, przypomina z kolei, że mieszkańcy od lat starają się o to, by w miejsce budynku powstał park.

Mieszkańcy od dawna walczą o to, aby na działce po dawnym, legendarnym motelu Krak powstał park. Jednak jak informują...

Opublikowany przez Łukasz Maślona Niedziela, 20 października 2019

"Nie rozważamy sprzedaży Kościołowi wskazanych działek, ponieważ są one objęte roszczeniami dawnych właścicieli" – powiedziała PAP Chylaszek. Dodała, że zgodnie z zapisami w księgach wieczystych działki te są własnością gminy i mogą być zagospodarowane – ma tam powstać park. Zarząd Zieleni Miejskiej ma już nawet jego projekt.

Krakowska "Gazeta Wyborcza" przypomina złożone losy działek, które w przetargu miała pozyskać firma Can-Pack, lecz w związku z długim terminem finalizowania umowy, w lipcu miasto Kraków "zaczęło rozważać unieważnienie przetargu".

"Jednocześnie prezydent Majchrowski obiecał okolicznym mieszkańcom, że na dawnym kempingu powstanie park o powierzchni około 3,2 hektara. Ruszyły konsultacje społeczne" - informuje Aleksander Gurgul na łamach "Wyborczej". Zarząd Zieleni Miejskiej przewidział w nim m.in. plażę, boiska czy plac zabaw.

W najbliższych dniach Urząd Miasta Krakowa ma przekazać kurii odpowiedź w tej sprawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski prosi prezydenta Majchrowskiego o działkę na kościół. Miasto odpowiada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.