Abp Jędraszewski: w świetle zmartwychwstania spojrzenie w przyszłość jest pełne ufności i wiary

Abp Jędraszewski: w świetle zmartwychwstania spojrzenie w przyszłość jest pełne ufności i wiary
(fot. Archidiecezja Krakowska / flickr.com / Adam Bujak)
3 lata temu
KAI / ml

W świetle Chrystusowego zmartwychwstania, spojrzenie w przyszłość, które stanowi życie Kościoła, jest pełne ufności i wiary, ponieważ na mocy sakramentu chrztu rodzą się coraz to nowe pokolenia chrześcijan - mówił abp Marek Jędraszewski w Wielką Sobotę podczas Wigilii Paschalnej, której przewodniczył na Wawelu.

- Oto nasza Wielka Noc, podczas której dzięki Duchowi Świętemu, odrzucamy rozpacz, a wzrastamy w wierze, nadziei i miłości - mówił hierarcha.

W homilii abp Jędraszewski przywołał słowa poematu abp. Karola Wojtyły pt. "Noc Wielkanocna 1966": "Jest taka noc, kiedy czuwając przy Twoim grobie jesteśmy najbardziej Kościołem. Jest to noc walki, jaka toczy w nas rozpacz z nadzieją" - przytoczył.

Hierarcha podkreślił, że rozpacz osiągnęła swój szczyt w Wielki Piątek, kiedy nastąpiło ukrzyżowanie i śmierć Jezusa. - To kumulacja całego zła człowieczego, począwszy od buntu i nieposłuszeństwa Adama - wyjaśniał arcybiskup. - Bo było to odrzucenie Boga i skazanie Boga na śmierć, odrzucenie Boga, który jest Prawdą w imię sceptycyzmu, tak jednoznacznie wyrażonego przez Piłata: "Cóż to jest prawda?". Bo było to odrzucenie Boga, który jest miłością, odrzucenie w imię cynizmu, a jednocześnie rozumu politycznego, kalkulującego zyski i straty aż do końca - zwrócił uwagę metropolita krakowski.

Zdaniem arcybiskupa, kiedy odrzuca się Boga, to człowiek nie widzi już sensu swego życia. - To życie jawi mu się jako jeden, wielki absurd, bo jest skazane na nieuchronność przemijania, a samo przemijanie wypełnione jest doświadczeniem, jakże często, nienawiści i zła. Ale z tą rozpaczą zmaga się nadzieja - wyznał abp Jędraszewski, dodając, że nadzieja związana jest z radosną Nowiną.

Według arcybiskupa, w świetle Chrystusowego zmartwychwstania inaczej też rysuje się przed bieżącymi chrześcijanami ich teraźniejszość, która zaczęła się w chwili przyjęcia przez nich chrztu świętego i dzięki temu to spojrzenie jest pełne ufności i nadziei. - Na tę przyszłość patrzymy z ufnością, mocą wiary, właśnie dlatego, że na mocy sakramentu chrztu rodzą się coraz to nowe pokolenia chrześcijan, wpisane w śmierć i zmartwychwstanie zwycięskiego Pana - wyznał hierarcha.

W homilii arcybiskup zwrócił się także do katechumenów, którzy przyjęli w trakcie uroczystości sakramenty chrztu i bierzmowania. Mówił, że otrzymają oni moc Ducha Świętego, dzięki której upodobnią się do Chrystusa i będą dawać świadectwo o męce i zmartwychwstaniu Pana oraz staną się czynnymi członkami Kościoła.

- Jest to noc walki, jaką toczy w nas rozpacz z nadzieją. Ta walka wciąż się nakłada na wszystkie walki dziejów, napełnia je wszystkie w głąb. Oto nasza Wielka Noc, podczas której dzięki Duchowi Świętemu, odrzucamy rozpacz, a wzrastamy w wierze, nadziei i miłości. Nasza Wielka Noc - powiedział na zakończenie abp Jędraszewski.

Uroczystość zakończyła procesja rezurekcyjna, która przeszła wokół katedry wawelskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski: w świetle zmartwychwstania spojrzenie w przyszłość jest pełne ufności i wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.