Abp Józef Michalik w orędziu wigilijnym
- Kościołowi i Ojczyźnie naszej życzę autentycznych ludzi, ludzi świętych - powiedział abp Józef Michalik w orędziu bożonarodzeniowym wyemitowanym w Wigilijny wieczór w TVP. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dziękował w nim rodzicom, którzy bronią praw rodziny do wychowania dziecka w prawdzie o Bogu i o godności drugiego człowieka. Przypominając o przyszłorocznej kanonizacji bł. Jana Pawła II metropolita przemyski powiedział, że każdy z nas może stawać się wielkim.
Swoje orędzie abp Michalik wygłosił z kaplicy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Zauważył, że w miejscu tym polscy biskupi codziennie modlą się za Kościół w Polsce, za tych, którzy tej modlitwy potrzebują, może nawet o tym nie wiedząc.
Metropolita przemyski przyznał, że wigilia Narodzenia Pańskiego to wieczór szczególny. "Czekamy na spotkanie bliskich, na połamanie się opłatkiem, na możliwość wymiany życzeń, ale jednocześnie jesteśmy świadomi, że historyczna prawda o narodzinach Jezusa z Nazaretu w Betlejem byłaby niepełna, gdybyśmy nie przyjęli wiarą tego wydarzenia, które miało wtedy miejsce" - mówił abp Michalik. Jak dodał, Narodzenie Pańskie to najważniejszy moment w historii ludzkości, ale i w historii każdego człowieka, bo Jezus, jako Boży Syn, przychodzi na świat z misją odkupienia człowieka, naprawy tego, do czego doprowadziła ludzka słabość Adama.
Abp Michalik zauważył, że Betlejem jest również dowodem na to, że nie tylko człowiek szuka Pana Boga, ale i Bóg szuka człowieka, i to na sposób ludzki. "Boże Narodzenie jest też wielkim przesłaniem o godności każdego z nas" - stwierdził.
Metropolita przemyski dziękował tym rodzicom, którzy wychowują swoje dzieci w atmosferze wiary, którzy bronią praw rodziny do wychowania dziecka w prawdzie o Bogu i o godności drugiego człowieka. "Chciałbym podziękować Ojcu Świętemu za przesłanie "Ewangelii Radości", za zachętę, za przypominanie, że każdy z nas ma coś do spełnienia w Kościele, że każdy z nas ma swoją misję jako człowiek ochrzczony do wypełnienia, w rodzinie, w otoczeniu, w narodzie" - powiedział hierarcha nawiązując do opublikowanej niedawno posynodalnej adhortacji apostolskiej papieża Franciszka "Evangelii Gaudium".
Słowa podziękowania abp Michalik skierował również do biskupów, kapłanów i wszystkich, którzy "pochylają się nad drugim człowiekiem, widzą biedę, potrzeby, kłopoty, którzy mówią o tym, że prawda, moralność i etyka jest dzisiaj narodowi naszemu, Kościołowi i światu bardzo, bardzo potrzebna".
Przypominając, że w przyszłym roku odbędzie się kanonizacja bł. Jana Pawła II przewodniczący Episkopatu podkreślił, że Karol Wojtyła wyrósł na naszej ziemi, a jego wielkość była możliwa, bo odkrywał w sobie godność i dary, które Bóg sam złożył w jego sercu. - To jest możliwe w życiu każdego z nas; każdy z nas może stawać się wielkim, może stawać się przydatnym drugiemu człowiekowi - podkreślił. Arcybiskup życzył, żebyśmy potrafili odkryć Boży plan wobec nas samych, żebyśmy potrafili pokonywać samych siebie i rosnąć duchowo dzięki kontaktom z Bogiem.
"Życzę Kościołowi i Ojczyźnie naszej autentycznych ludzi, ludzi świętych, którzy zechcą, potrafią ofiarowywać bardzo wiele, wszystko, żeby wszystko zyskać, żeby ubogacać innych i czynić piękniejszym te nasze relacje ludzkie, piękniejszym to życie naszej ziemi i pełniejszym poprzez wizję spotkania kiedyś z Bogiem" - mówił abp Michalik.
Na zakończenie, zgodnie z tradycją wszystkim rodakom, zarówno w kraju jak i poza jego granicami, przewodniczący KEP życzył błogosławionych świąt oraz radosnego i błogosławionego nowego roku.
Abp Michalik w TVP: Kościołowi i Ojczyźnie życzę ludzi świętych (dokumentacja)
- Kościołowi i Ojczyźnie naszej życzę autentycznych ludzi, ludzi świętych - powiedział abp Józef Michalik w orędziu bożonarodzeniowym na antenie Telewizji Polskiej. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dziękował w nim rodzicom, którzy bronią praw rodziny do wychowania dziecka w prawdzie o Bogu i o godności drugiego człowieka. Przypominając o przyszłorocznej kanonizacji bł. Jana Pawła II metropolita przemyski powiedział, że każdy z nas może stawać się wielkim.
Publikujemy tekst orędzia bożonarodzeniowego abp. Józefa Michalika, które przewodniczący KEP wygłosił z kaplicy sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Jesteśmy w kaplicy biskupów, w której codziennie modlimy się za Kościół w Polsce, za Ojczyznę naszą, za tych, którzy się nam polecają i za tych, którzy tej modlitwy potrzebują, może nawet nie wiedząc o tym.
Dzisiaj, z tej kaplicy, chciałbym w obecności Pana Jezusa przebywającego w Najświętszym Sakramencie, pozdrowić wszystkich w ten wieczór wigilijny. To jest szczególny wieczór w ciągu całego roku. Czekamy na to spotkanie bliskich, na to połamanie się opłatkiem, na możliwość wymiany życzeń, ale jednocześnie jesteśmy świadomi, że historyczna prawda o narodzinach Jezusa z Nazaretu w Betlejem byłaby niepełna, gdybyśmy nie przyjęli wiarą tego wydarzenia, które miało wtedy miejsce, że to najważniejszy moment w historii ludzkości, w historii także każdego człowieka, bo Jezus przychodzi na świat, jako Boży Syn z przesłaniem, z misją: ma odkupić człowieka, ma naprawić to wszystko, co słabość ludzka Adama, pierwszych rodziców, doprowadziła do dramatycznego załamania. Jego życie i Jego śmierć i zmartwychwstanie stanie się punktem odniesienia dla każdego człowieka idącego drogą do Boga i szukającego kontaktu z Bogiem.
Betlejem jest jednak dowodem na to, że nie tylko człowiek szuka Pana Boga, ale i Bóg szuka człowieka, szuka go na sposób ludzki. Będzie mówił do nas w Ewangelii przez wieki całe, przypominając o godności człowieka i to Boże Narodzenie jest też wielkim przesłaniem o godności każdego z nas.
Chciałbym w ten wieczór wigilijny podziękować wszystkim, którzy pomogli nam przez wiarę poznać prawdę o Jezusie, Zbawicielu każdego człowieka. Chciałbym jednocześnie podziękować i rodzicom, którzy wychowują w tej atmosferze wiary dzieci, i rodzicom, którzy bronią praw rodziny do wychowania dziecka w prawdzie o Bogu i prawdzie o godności drugiego człowieka. Chciałbym podziękować Ojcu Świętemu za przesłanie "Ewangelii Radości", za zachętę, za przypominanie, że każdy z nas ma coś do spełnienia w Kościele, że każdy z nas ma swoją misję jako człowiek ochrzczony do wypełnienia, w rodzinie, w otoczeniu, w narodzie.
Chciałbym podziękować biskupom i kapłanom, i wszystkim ludziom, którzy pochylają się nad drugim człowiekiem, widzą biedę, potrzeby, kłopoty, którzy mówią o tym, że prawda, moralność i etyka jest dzisiaj narodowi naszemu, Kościołowi i światu bardzo, bardzo potrzebna.
Chciałbym życzyć odwagi, ale i pokory, że to Bóg zwycięża i zwycięża w sposób sobie wiadomy, cichy, pokorny, jak wtedy w Betlejem. I chciałbym powiedzieć, że ten nowy rok, który się zbliża, będzie ubogacony darem kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, który wyrósł na naszej ziemi i że ta jego wielkość była możliwa, bo odkrywał w sobie tę godność i te dary, które Bóg sam złożył w jego sercu, i że to jest możliwe w życiu każdego z nas, że każdy z nas może stawać się wielkim, może stawać się przydatnym drugiemu człowiekowi. I życzę wszystkim, żebyśmy potrafili odkryć Boży plan wobec nas samych, żebyśmy potrafili pokonywać samych siebie i rosnąć duchowo dzięki tym kontaktom z Bogiem.
Życzę także, żebyśmy mogli spotkać na naszej drodze ludzi pomocnych do odkrywania piękna życia, ale i ludzi odważnych, którzy pomogą w tych czasach niełatwych, zawieruch, trudności, pokonywać to wszystko, co nie jest zgodne z Bożym planem i z naszym sumieniem, z godnością człowieka.
Życzę Kościołowi i Ojczyźnie naszej autentycznych ludzi, ludzi świętych, którzy zechcą, potrafią ofiarowywać bardzo wiele, wszystko, żeby wszystko zyskać, żeby ubogacać innych i czynić piękniejszym te nasze relacje ludzkie, piękniejszym to życie naszej ziemi i pełniejszym poprzez wizję spotkania kiedyś z Bogiem.
Błogosławionych świąt, radosnego i błogosławionego nowego roku wszystkim życzę, życzę wszystkim rodakom w kraju i za granicą. Szczęść Boże.
Skomentuj artykuł