Abp Jurkovič do ONZ: potrzeba regulowania działań korporacji międzynarodowych

Abp Jurkovič do ONZ: potrzeba regulowania działań korporacji międzynarodowych
(fot. PAX PRESS AGENCY / youtube.com)
KAI / kk

Działania międzynarodowych korporacji powinny być należycie regulowane, aby powodowane etycznym podejściem mogły zapewnić przyzwoity poziom życia. Powinno się to realizować poprzez szacunek do ludzkiej godności, a nie same interesy ekonomiczne.

To apel stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie. Abp Ivan Jurkovič zabrał głos na zebraniu Rady Praw Człowieka.

Watykański dyplomata zwrócił uwagę, że międzynarodowe korporacje i umowy, jakie zawierają z państwami nie zawsze uderzają wprost w ochronę praw człowieka, niekiedy jednak, zawężają możliwości, jakie dany kraj posiada w ich wypełnianiu. Przypomniał on też, że historia najnowsza uczy nas, że systematyczne pogwałcanie praw człowieka przez niektóre korporacje prowadzi choćby do wymuszonej migracji.

Abp Jurkovič wskazał, że podstawowym oczekiwaniem społeczeństwa od świata biznesu jest szanowanie praw człowieka. To jednak nie dzieje się, kiedy firmy przechwytują ziemię, eksploatują surowce i monopolizują rynki nasion - odbierając niezbędne minimum do życia - mówił słoweński arcybiskup. Prawa człowieka nie mogą być odseparowane od troski o środowisko, którego dobry stan jest kluczowy dla ludzkiego życia - dodał hierarcha.

Watykański dyplomata zwrócił uwagę, że Stolica Apostolska zawsze przypominała konieczność odpowiednich regulacji działań korporacji międzynarodowych i także dziś podkreśla potrzebę krytycznej ewaluacji wpływów decyzji ekonomicznych na środowisko.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Jurkovič do ONZ: potrzeba regulowania działań korporacji międzynarodowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.