Abp Malty odpowiada na zarzuty ws. Komunii dla rozwodników

Abp Malty odpowiada na zarzuty ws. Komunii dla rozwodników
(fot. youtube.com)
Times of Malta / DEON.pl / kk

Amerykański ekspert prawa kanonicznego, dr Edward Peters, skrytykował przygotowane przez biskupów Malty wskazówki dla duszpasterzy i określił je jako "maltańską katastrofę".

Ogłoszone w piątek, a w sobotę opublikowane przez watykański dziennik "L’Osservatore Romano" wskazówki są kryteriami stosowania postanowień zawartych w VIII rozdziale adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia". Za ich opracowanie odpowiadali arcybiskup Malty Charles Scicluna i biskup Mario Grech.

Edward Peters, dzielący poglądy czterech konserwatywnych kardynałów, którzy zwrócili się do papieża z prośbą o rozjaśnienie wątpliwości wobec adhortacji, stwierdził, że maltańscy biskupi przekroczyli dozwolone granice i oskarżył ich o zachęcanie katolików do popełniania "wielu śmiertelnie złych aktów".

W dwóch blogowych notkach napisał, że maltańskie wskazówki wyrażają brak jasności zawarty w niektórych pasażach z "Amoris laetitia", zwłaszcza tych dotyczących katolików znajdujących się w związkach nieregularnych.

DEON.PL POLECA

"Powodów należy szukać w kluczowych fragmentach adhortacji, które są tak bardzo elastyczne, że pozwalają podejmować biskupom działania podobne do wskazówek z Malty" - pisze Peters. "Biorąc pod uwagę takie wydarzenia, nie sposób nie zgodzić się z kardynałem Caffarrą i pozostałymi trzema [kardynałowie Burke, Brandmüller, Meisner - przyp. red.],  że ten dotychczas niewyobrażalny sakramentalny rozłam jest bezpośrednio osadzony w tekście adhortacji".

Kard. Müller: "Amoris laetitia" nie jest furtką do "katolickiego rozwodu" >>

Arcybiskup Scicluna odpowiedział na krytykę Petersa, podkreślając, że wraz z biskupem Grechem zdecydowali nie wdawać się w spory z indywidualnymi blogerami.

"Zachęcamy do bezpośredniego odniesienia do dokumentu, ponieważ wskazówki opierają się na obszernych cytowaniach z Amoris laetitia i czynią stałe odniesienia do procesu rozeznania, który musi mieć miejsce w każdym przypadku" powiedział wczoraj arcybiskup Malty, jednocześnie zaznaczając, że dokument wymaga od księży aby unikali szkodliwych ekstremów rygoryzmu i nadmiernej tolerancji.

"Zasmucają mnie reakcje pochodzące z określonych środowisk i zachęcam księży, którzy mogą mieć wątpliwości co do treści wskazówek do bezpośredniej dyskusji z nami biskupami, ponieważ pragniemy służyć naszym ludziom" podkreślił arcybiskup.

Maltańskie wskazówki wyrażają kładziony w adhortacji nacisk na miłosierdzie i fakt, że każda sprawa powinna być analizowana osobno.  Odnosząc się do osób żyjących w separacji, które są w nowym związku oraz rozwodników, którzy są po nowym ślubie cywilnym, biskupi radzą, by w razie wątpliwości co do ważności małżeństwa kanonicznego zwrócić się o orzeczenie jego nieważności.

Biskupi Malty za częściowym dopuszczeniem rozwodników do komunii >>

Osoby w tak zwanych "nieregularnych związkach" biskupi zachęcają do rachunku sumienia, a księży do uważnego rozważenia "moralnej odpowiedzialności" w konkretnych sytuacjach.

Biskupi napisali: "Jeśli w rezultacie procesu rozeznania, dokonanego z pokorą, dyskrecją i miłością do Kościoła i jego nauczania, w szczerym poszukiwaniu woli Boga i pragnieniu bardziej doskonałej odpowiedzi na nią, osoba w separacji lub rozwiedziona, która żyje w nowym związku, zdoła z sumieniem ukształtowanym i oświeconym uznać i wierzyć w to, że jest w pokoju w Bogiem, nie można zabronić przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania i sakramentu eucharystii".

Arcybiskup Scicluna wspomniał, że głównym wyzwaniem stojącym przed autorami wskazówek było nie dodawanie niczego do samej treści adhortacji papieża Franciszka, dlatego składają się one z obszernych cytowań.

"Nasza praca sprowadzała się do ułożenia argumentów w takim porządku, by mogły logicznie z siebie wynikać, czyniąc łatwiejszym dla księży zrozumienie tego, czego wymaga od nich papieska adhortacja" powiedział arcybiskup.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Malty odpowiada na zarzuty ws. Komunii dla rozwodników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.