Abp Michalik o przypadkach pedofilli w Kościele

Abp Michalik o przypadkach pedofilli w Kościele
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
7 lat temu
PAP / KAI / pz

Każde doświadczenie grzechu jest trudne - powiedział abp Józef Michalik pytany o głośny w mediach w ostatnich tygodniach wątek księży-pedofilów.

"Ubolewam na takimi przypadkami - nie akceptuje tego ani Kościół ani żaden człowiek Kościoła" - podkreślił przewodniczący KEP przed rozpoczęciem obrad biskupów. Jednym z tematów dwudniowego warszawskiego spotkania będą tzw. aneksy do wytycznych ws. przypadków pedofilii z udziałem księży.

Abp Michalik przestrzegł jednocześnie przed swoistą, stosowaną w debacie publicznej redukcją problemu ofiar pedofilii, bowiem dzieci są ranione nie tylko w taki sposób. "Ile jest ran w dziecięcych sercach i życiorysach gdy rodzice się rozchodzą? dziś nikt nie mówi, że rozwód jest krzywdą dla dziecka" - zauważył przewodniczący Episkopatu.

Molestowanie jest ogromną krzywdą i nie wolno o tym zapominać, ale nie dbając o dobro dzieci nie wolno pomijać także innych zjawisk - apelował abp Michalik. Dodał, że wielu przypadków molestowania można by uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe.

Podczas rozpoczętego dziś spotkania biskupi najprawdopodobniej przyjmą aneksy precyzujące procedury reagowania wobec przypadków pedofilii wśród duchownych, a które będą obowiązywały wraz ze specjalnymi wytycznymi w tej sprawie.

Przypomnijmy, że w marcu ub. roku Episkopat zatwierdził "Wytyczne dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia".

Obecnie dokument czeka na recognitio (zatwierdzenie) ze strony Stolicy Apostolskiej, a kiedy to nastąpi zostanie opublikowany w Aktach Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas obecnego zebrania, biskupi najprawdopodobniej przyjmą trzy aneksy, które w szczegółowy sposób definiują poszczególne procedury i działania, a które obowiązywać będą wraz z "Wytycznymi".

Podczas obrad biskupi mówić będą o przyszłorocznej wizycie Episkopatu ad limina Apostolorum w Watykanie, o przygotowaniach do kanonizacji bł. Jana Pawła II, Światowym Dniu Młodzieży w Krakowie w 2016 r. i przypadające w tym samym roku obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Obrady zakończą się w środę, 9 października po południu.

Przewodniczący KEP abp Józef Michalik pytany przez dziennikarzy o ostatnie doniesienia na temat przypadków pedofilii wśród duchownych:

"Boleję nad tym, oczywiście nikt nie może akceptować tego. Nie akceptuje ani Kościół, ani żaden człowiek Kościoła. Natomiast problem cały jest w tym, żeby tej troski o dziecko też nie ograniczyć tylko do ran, które zostały mu zadane. I to jeszcze w dodatku te rany, bywa, że one są przedstawiane w taki sposób troszkę redukcyjny. (...) Ile jest ran w dziecięcych sercach, w dziecięcych życiorysach, kiedy rozchodzą się rodzice. Dzisiaj nikt nie mówi o rozwodzie, że to jest krzywda dla dziecka. Oczywiście, że jest wielką krzywdą molestowanie, nie wolno zapomnieć o tym, ale nie tylko to, może jeszcze więcej i szersze pole, dlaczego na ten temat nie mówimy? Też musimy mówić. Chcąc pełnić urząd proroczy, nie pomijajmy jednego ani drugiego. Bo to jest jakieś nasze zadanie.

Wiele tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby te relacje między rodzicami były zdrowe. Słyszymy nie raz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga. (...) Dzisiaj otrzymujemy z instancji międzynarodowych światowych instrukcję, że mamy zaczynać informację, czy wprowadzenie w życie seksualne dziecka, w przedszkolach. To jest horrendalna rzecz, przecież trzeba pomóc i dziecku i rodzinie być mocniejszą, a nie iść po tej linii najłatwiejszej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Michalik o przypadkach pedofilli w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.