Abp Pezzi: poświęcenie Rosji i Ukrainy Sercu Maryi ma wielką wymowę symboliczną

Abp Pezzi: poświęcenie Rosji i Ukrainy Sercu Maryi ma wielką wymowę symboliczną
Paolo Pezzi, arcybiskup archidiecezji Matki Bożej w Moskwie (Fot. youtube.com)
KAI/dm

Symboliczne znaczenie tego poświęcenia wynika z faktu, że w tej chwili na Ukrainie trwa niestety otwarty konflikt i prosimy przede wszystkim o zaprzestanie rozlewu krwi, która jest zawsze krwią niewinną, a także o zaprowadzenie trwałego pokoju. Trwały pokój jest właśnie tym, co pochodzi z Niepokalanego Serca Maryi, to znaczy od Chrystusa, Księcia Pokoju - powiedział arcybiskup Paolo Pezzi z archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, komentując ogłoszoną we wtorek przez Stolicę Apostolską decyzję papieża Franciszka o poświęceniu Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

Akt poświęcenia ma odbyć się w piątek 25 marca.

Abp Pezzi przebywa w tej chwili w Irkucku, na Syberii, gdzie obraduje Konferencja Biskupów Katolickich Rosji, której jest przewodniczącym.

Duchowny wyraził radość całego episkopatu z decyzji papieża Franciszka, a także faktu, że kard. Konrad Krajewski będzie celebrował ten akt poświęcenia w Fatimie.

- Przede wszystkim poświęcenie narodu i ziemi Niepokalanemu Sercu Maryi ma bardzo symboliczne znaczenie. Maryja jest dobrą glebą, z której zrodziło się Słowo, które stało się ciałem. Serce Maryi jest ziemią dziewiczą, z której rodzi się każda ziemia, ponieważ każda ziemia, każdy naród, jest obiecanym i wypełnionym w Chrystusie. Poświęcenie ma więc przede wszystkim znaczenie potwierdzenia. Fakt, że czyni to papież Franciszek, nadaje jego ostatnim deklaracjom wielką siłę wiary - mówi abp Pezzi w wywiadzie dla agencji SIR.

I dodał: - Celebracja aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi oznacza wyrażenie, że wiara, nadzieja i miłość są normalnymi, rzeczywistymi warunkami prawdziwego współistnienia między narodami. Oznacza że miłosierdzie i przebaczenie są darem, który Bóg daje tym, którzy przede wszystkim poświęcają się Niepokalanemu Sercu Maryi.

Nawiązując następnie do trudnych negocjacji toczących się między stronami, które starają się wypracować porozumienie pokojowe, arcybiskup Pezzi zauważył: - To nie jest tak, że modlitwa zaczyna działać, gdy zawodzi polityka. Wręcz przeciwnie, przypomniałem sobie wypowiedź Jana Pawła II, który powiedział, że kiedy spotykają się mocarze ziemi, Kościół się modli. Tak więc modlitwa, a w szczególności modlitwa do Maryi, ma bardzo dużą moc. Wystarczy przypomnieć sobie popularne powiedzenie, które mówi: jeśli chcesz szybciej dotrzeć do Chrystusa, idź przez Jego Matkę.

 - Fatima - dodaje arcybiskup Moskwy - ma szczególną więź, przynajmniej jeśli chodzi o Kościół katolicki, z Rosją, a także z każdym konfliktem, który ma miejsce na świecie. W szczególności pamiętam, jak modliliśmy się do Matki Bożej w Fatimie w intencji konfliktów w Afryce.

- Ale z pewnością symboliczne znaczenie tego poświęcenia wynika z faktu, że w tej chwili na Ukrainie trwa niestety otwarty konflikt i przede wszystkim chodzi o to, by powstrzymać rozlew krwi - powiedział agencji SIR arcybiskup archidiecezji Matki Bożej w Moskwie.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Pezzi: poświęcenie Rosji i Ukrainy Sercu Maryi ma wielką wymowę symboliczną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.