Abp Piero Marini doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Abp Piero Marini doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Abp Piero Marini (fot. Tv2000it/YouTube)
PAP/mk

W katedrze na Wawelu odbyła się uroczystość nadania doktoratu honoris causa abp. Piero Mariniemu, bliskiemu współpracownikowi papieża Jana Pawła II. - Jan Paweł II był darem dla całego Kościoła, ale w szczególny sposób był też darem dla mojego życia – podkreślił włoski duchowny.

Marini towarzyszył Janowi Pawłowi II niemal we wszystkich pielgrzymkach. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przyznał godność doktora honoris causa abp. Piero Mariniemu m.in. za wzorowy sposób sprawowania urzędu ceremoniarza papieża Jana Pawła II. W uzasadnieniu przyznania tytułu uczelnia zwróciła uwagę, że abp Marini "swoją wzorową postawą przede wszystkim ukazywał osobę biskupa rzymskiego, a sam pozostawał w jego cieniu i przykładnej służbie". Włoski kapłan otrzymał wyróżnienie także m.in. "za umiłowanie Kościoła, w szczególności jego świętej liturgii", a także za życzliwość i szacunek dla Polski.

Włoski arcybiskup, odbierając godność doktora honoris causa, mówił o tym, kim był dla niego Jan Paweł II. Wyraził radość z tego, że jest w Krakowie w dniu, w którym przypadłyby 102. urodziny papieża Polaka.

- Kiedyś pociągała mnie przyszłość, ale od kilku lat medytuję nad przeszłością i wspomnieniami z nią związanymi – powiedział uhonorowany. Te rozważania nad przeszłością pozwoliły mu dostrzec dwa najważniejsze dary, które w życiu otrzymał. Pierwszy z tych darów to miłość do liturgii, której poświęcił ponad 20 lat pracy w urzędach Stolicy Apostolskiej. Drugi dar, to bliska relacja z Janem Pawłem II.

DEON.PL POLECA

- Jan Paweł II był darem dla całego Kościoła, ale w szczególny sposób był też darem dla mojego życia – podkreślił. Marini poznał kard. Karola Wojtyłę w Krakowie, w 1973 r., na uroczystościach św. Stanisława. Był wówczas pod wrażeniem m.in. homilii wygłoszonej przez Wojtyłę w rusztowaniach kościoła w Nowej Hucie oraz duszpasterskiej bliskości kardynała z wiernymi.

Uhonorowany w środę w Krakowie arcybiskup zaznaczył, że "nigdy wcześniej w historii Kościoła żaden papież nie odwiedził osobiście tylu kościołów rozproszonych po całym świecie", ale – jak dodał – nie tylko papież pielgrzymował, ale i jemu, w Rzymie, wizytę złożyło wielu wybitnych przedstawicieli innych Kościołów.

- Wielobarwne zgromadzenia ludu Bożego, przybywającego licznie, aby uczestniczyć w eucharystii, pozostawiły trwały ślad w mojej pamięci i w moim sercu, i pozostają najważniejszym i najbardziej wzruszającym wspomnieniem z moich wizyt – wyznał. Jak zauważył abp. Marini, "to właśnie św. Jan Paweł II, poprzez swoją działalność duszpasterską, przez wiele lat kształtował niezliczone wspólnoty kościelne, a tym samym Kościół powszechny. Nie tylko przez swoje nauczanie i słowa, ale przede wszystkim przez konkretną celebrację liturgii przygotowywał kapłanów i wiernych do uczestnictwa w mysterium fidei (tajemnica wiary)".

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Janusz Poniewierski

Święty Jan Paweł II z bliska

Ta minibiografia - lekka, miejscami humorystyczna - pokazuje św. Jana Pawła II, jakiego kochaliśmy: dowcipnego, mądrego i bliskiego ludziom. Z zamieszczonych w niej anegdot wyłania się obraz Wielkiego Papieża,...

Skomentuj artykuł

Abp Piero Marini doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.