Abp Polak: troska o osoby skrzywdzone wymaga współpracy świeckich i duchownych
Na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, prymas Polski abp Wojciech Polak powiedział, że bez współpracy świeckich i duchownych „ciągle będziemy się zmagać nie tylko z klerykalizmem, ale też z ryzykiem milczenia niektórych i przeświadczeniem, że nie jest to sprawa całego Kościoła”.
Spotkanie miało umożliwić wymianę doświadczeń, dobrych praktyk i zainicjowanie wspólnych działań Kościołów w tej części kontynentu w zakresie zapobiegania wykorzystaniu seksualnemu osób niepełnoletnich. Było też próbą przyjrzenia się specyficznym trudnościom w podejściu do tego zjawiska w Kościele i społeczeństwach regionu.
Abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży podziękował za trzy intensywnie dni spotkań z przedstawicielami wielu Kościołów z Europy Środkowej i Wschodniej. - Wystosowane do nich zaproszenie do udziału w konferencji – zauważył – spotkało się z dużym zainteresowaniem. - Każdy z nas był nie tylko biernym widzem bierny widzem, ale chcieliśmy się nawzajem wysłuchać – dodał.
Prymas Polski o współpracy
Zdaniem abp. Polaka, z obrad wyłania się głębokie przekonanie i oczekiwanie, że troska o osoby skrzywdzone wymaga przede wszystkim współpracy wszystkich, którzy tworzą wspólnotę Kościoła: świeckich i duchownych, przełożonych, osób konsekrowanych, kobiet mężczyzn, a nade wszystko samych osób zranionych. - To jest sprawa dotycząca natury, istoty Kościoła – podkreślił. Jak dodał, słuchanie świadectw tych osób, a poświęcona była temu część konferencji, „zawsze otwiera na bardzo konkretną rzeczywistość konkretnych losów, konkretnych ludzi”.
Jak stwierdził, bez tejże realnej współpracy „ciągle będziemy się zmagać nie tylko z klerykalizmem, ale też z ryzykiem milczenia niektórych i przeświadczeniem, że nie jest to sprawa całego Kościoła”.
Prymas zwrócił też uwagę na to potrzebę w tym działaniu osób o różnych kompetencjach. - Chodzi nie tylko o dostosowanie prawa kanonicznego, ale też potrzebę zaangażowania specjalistów: terapeutów i psychologów oraz zastosowania pogłębionych badań socjologicznych. Potrzeba refleksji teologicznej, która pokaże, że pomoc skrzywdzonym należy do istoty duszpasterskiego działania Kościoła.
- Konieczne jest ponadto wsparcie ze strony pedagogów i specjalistów tłumaczących zasady stosowania interwencji prewencyjnej w danym środowisku kościelnym, ale też prewencji w znaczeniu szerszym - mającej na celu troskę o to, aby Kościół był i pozostał miejscem bezpiecznym dla dzieci i młodzieży – tłumaczył abp Polak.
Konferencja – mówił dalej prymas – uświadomiła jej uczestnikom, że trzeba podjąć współpracę między lokalnymi Kościołami w Europie centralnej. – Wiemy dobrze, że różne jest zaawansowanie danych wspólnot kościelnych w strukturalną realizację programów prewencji i ochrony dzieci i młodzieży, ale nie oceniając tego, że jedni są bliżej a inni dalej, chcemy podjąć taką współpracę. Ci, którzy są na tej drodze bardziej zaawansowani, powinni się dzielić z innymi swoim doświadczeniem – podkreślił delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Wyraził też nadzieję, że powstaną konkretne inicjatywy, jak choćby wspomniana propozycja koordynacji wspólnych działań ze strony Centrum Ochrony Dziecka. Owocne może być też korzystanie z doświadczeń innych Kościołów, które powołały już m.in. swoje centra pomocy.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł