Abp Pozzo: dialog z lefebrystami nie został zerwany

Abp Pozzo: dialog z lefebrystami nie został zerwany
(fot. youtube.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / psd

Dialog Stolicy Apostolskiej z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X nie został zerwany - podkreśla abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, która tym dialogiem się zajmuje. W ten sposób odniósł się on do medialnych komentarzy po niedawnym oświadczeniu zwierzchnika lefebrystów.

Bp Bernard Felley zarzuca w nim bowiem Papieżowi szerzenie błędów oraz stwierdza, że nie uznanie kanoniczne przez Stolicę Apostolską jest dla Bractwa głównym celem, lecz "wierne niesienie światła dwutysiącletniej Tradycji, wskazującej jedyną drogę, jaką należy podążać w tej epoce ciemności".

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego sekretarz papieskiej dykasterii podkreśla, że słowa te nie są żadną nowością i wyrażają dobrze znane stanowisko Bractwa na temat sytuacji współczesnego Kościoła.
"Nie jest to żadna prowokacja. Oni mówią po prostu, że w tej chwili są zainteresowani przede wszystkim propagacją doktryny, Tradycji itd., a uznanie kanoniczne nie jest rzeczą, na której zależy im najbardziej. Bo inne rzeczy są dla nich ważniejsze, takie jak głoszenie wiary katolickiej, Tradycji. Co do tego wszyscy jesteśmy zgodni. Ja ewentualnie mógłbym powiedzieć, że dla Stolicy Apostolskiej uznanie kanoniczne nie jest jedynie jakimś aktem notarialnym, lecz istotnym warunkiem, aby dzieło katolickie mogło być w pełnej jedności kościelnej zgodnie z prawem. Dlatego dla nas jest to ważne. Aktualnie nie ma tego uznania kanonicznego i pracujemy nad tym, aby Bractwo mogło je uzyskać" - powiedział abp Pozzo.

Abp Pozzo stanowczo podkreśla, że komunikat bp. Felleya nie odnosi się do samego dialogu ze Stolicą Apostolską, który będzie zatem kontynuowany, choć nie ma z góry ustalonego harmonogramu.
"Nie ma żadnych konkretnych terminów. Odbywają się spotkania między Komisją Ecclesia Dei, albo naszymi delegatami, i przedstawicielami Bractwa św. Piusa X. Ważnym wydarzeniem była audiencja prywatna u Ojca Świętego, na której bp Fellay mógł przestawić Papieżowi swój punkt widzenia. Było to bardzo serdeczne spotkanie i wpisuje się ono w proces dialogu, a przede wszystkim w kontekst wzajemnego zaufania, które razem kształtujemy. Nie wyklucza się kolejnych takich spotkań, ale to nie oznacza, że zostały już zaplanowane" - powiedział abp Pozzo.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Pozzo: dialog z lefebrystami nie został zerwany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.