Abp Ryś: dzieją się rzeczy dramatyczne, a pod spodem tych wydarzeń dzieje się historia Boga

Abp Ryś: dzieją się rzeczy dramatyczne, a pod spodem tych wydarzeń dzieje się historia Boga
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / pk

Abp Ryś podkreślił, że nawet w obliczu trudnych, dramatycznych wydarzeń, trzeba pamiętać, że pod ich powierzchnią można zobaczyć głębszy sens. "Bóg jest królem, który ma władzę. Jego plany się wypełniają. Służą Mu nawet ci, którzy z Nim walczą - powiedział w czasie czwartkowej Eucharystii.

"Kiedy Kościół wyszedł z Jerozolimy? Wtedy, kiedy doświadczył prześladowania po zabiciu Szczepana przez Szawła. Ci którzy uciekali przed prześladowaniem zanieśli ewangelię wszędzie - łącznie z Cyprem" - powiedział abp Ryś.

Łódzki pasterz w homilii zwrócił uwagę na to, że gdy po ludzku widzimy tylko zło, które się dzieje się wokół nas, Pan Bóg jednak pod tym wszystkim działa i ma swój plan dla nas. "Dzieją się rzeczy dramatyczne, a pod spodem tych wydarzeń dzieje się historia Boga. Pod tą powierzchnią wydarzeń widać inny sens - inne prowadzenie. Dzisiaj to, co czytamy jest wedle tej samej logiki. Sytuacja jest dramatyczna, Jan zostaje uwięziony - Jezus czyta to wydarzenie jako niebezpieczne dla siebie, dlatego usuwa się do Galilei. Odchodzi i nie wybiera Nazaretu na swoje zamieszkanie, ale osiada w Kafarnaum - wybierając los człowieka bezdomnego - powiedział kaznodzieja. Wyjaśnił, że w ten sposób spełnia się obietnica zawarta w Piśmie Św. Galilea pogan, naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką".

"Bóg ma pełną władzę nad tym co się dzieje. Nie dzieje się nic, co by było obok rzeczywistości, którą zapowiada Słowo" - tłumaczył arcybiskup Ryś. "Bóg wybiera tych, którzy są najbardziej pokrzywdzeni mówiąc: Królestwo Boże jest między nami. Stąd to wezwanie Jezusa: nawracajcie się, bo bliskie jest Królestwo! Zmieniajcie myślenie, bo Bóg jest królem, który ma swoją władzę. Wypełniają się plany Boga, i służą mu nawet ci, którzy z Nim walczą!" - dodał.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: dzieją się rzeczy dramatyczne, a pod spodem tych wydarzeń dzieje się historia Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.