Abp Ryś: jak przypominać o chrześcijańskiej tożsamości Europy?

Abp Ryś: jak przypominać o chrześcijańskiej tożsamości Europy?
(fot. youtube.com/Maskacjusz TV)
KAI / pk / pch

"Tożsamość Europy a chrześcijaństwo" - to tytuł 24. Wykładu Rektorskiego, który czwartek 22 lutego wygłosił abp Grzegorz Ryś na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

"Na ile europejska tożsamość chce pamiętać o chrześcijańskiej genezie, a jeśli nie chce pamiętać - w jaki sposób ją przypomnieć?. Na ile ten początek Europy żyje współcześnie w samych Europejczykach? Jan Paweł II odpowiedź na to pytanie zawarł w streszczeniu: Europa ma wspaniałą historię, ale czy ma taką samą pamięć? Pamiętać, znaczy co innego, niż mieć tylko historię" - mówił arcybiskup.

Abp Ryś zaznaczył, że Europa jako wspólnota świadoma siebie, narodziła się wraz ze swoją chrystianizacją pomiędzy IV a VII wiekiem. "To jest pewna prawda, która wynika z uczciwego przeglądu źródeł. To nie jest prawda, która ma wymiar ideologiczny, nie kryje w sobie jakiejś innej intencji" - podkreślił wykładowca.

Posłuchaj całego wykładu arcybiskupa:

DEON.PL POLECA

Cykl Wykładów Rektorskich zapoczątkowany został na Uniwersytecie Łódzkim w 2010 r. W roli prelegentów występują wybitne postaci życia naukowego, kulturalnego i religijnego.

Do udziału w wykładzie zaproszeni zostali profesorowie i wykładowcy łódzkich uczelni wyższych, studenci oraz wszyscy, których interesują zagadnienia historii Europy i jej chrześcijańskich korzeni. W ciągu ostatnich siedmiu lat Wykłady Rektorskie na UŁ wygłoszali m.in. Władysław Bartoszewski, Roger Penrose, Szewach Weiss, Vaclav Klaus, Jerzy Buzek czy Sławomir Lachowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: jak przypominać o chrześcijańskiej tożsamości Europy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.