Abp Ryś: Jan Paweł II uczył nas jak w pokorze mówić przepraszam

Abp Ryś: Jan Paweł II uczył nas jak w pokorze mówić przepraszam
(fot. youtube.com / Archidiecezja Łódzka)
KAI / pp

Jan Paweł II uczył nas jak w pokorze mówić przepraszam – powiedział abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Eucharystii w Archikatedrze Łódzkiej, w 100. Rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który jest honorowym obywatelem miasta Łodzi.

Msza św. rozpoczęła się procesją przy dźwiękach utworu „Nie lękajcie się”, który wykonali artyści z Teatru Wielkiego. We wstępie do Mszy Św. abp Ryś podkreślił, że na Eucharystii zebrała wiernych w kościele wielka rocznica, czyli 100- lecie urodzin Karola Wojtyły.

Na początku swojej homilii metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że nie da się w jednym kazaniu zamknąć tego życia, jakim było życie św. Jana Pawła II. Abp Ryś postanowił wybrać niektóre słowa, których Karol Wojtyła uczył się jeszcze w Polsce, a z którymi wierni powinni się także zmierzyć.

„Europa” to pierwsze słowo na jakie wskazał duchowny. W dzisiejszym czytaniu jest mowa o św. Pawle, który przynosi wiarę do Europy i zakłada pierwszy kościół w domu kobiety o imieniu Lidia. Arcybiskup przywołał historię z jednej z pielgrzymek Papieża Polaka do Ojczyzny. Kiedy Jan Paweł II był na Wawelu, poprosił, aby zaprowadzono go do grobu Jagiełły i poprosił, aby w tym miejscu modlić się za Europę. „Nie wiem czy Europa jest tematem naszej modlitwy? To nie jest tak że Jan Paweł II musiał mówić o Europie bo był papieżem. To jest tak, że nauczył się odpowiedzialności za Europę będąc polskim biskupem. Ta polskość i polskie chrześcijaństwo wytworzyły w nim taką wrażliwość”- stwierdził kapłan.

Drugim ważnym słowem dzisiejszej liturgii był „dom”. „Nie chodzi tu o ściany i sufit, ale o rodzinę. Rodzina jest modelem Kościoła i jest miejscem gdzie Kościół się rodzi, a wiara jest przekazywana. Rodzina jest pierwszym miejscem, gdzie człowiek dorasta do swojego człowieczeństwa.” Dalej abp Ryś przypomniał, że w 2012 roku kiedy Papież Franciszek kanonizował Jana Pawła II, mówił że jest on Papieżem Rodziny. Jan Paweł II wygłosił wielki cykl katechez o miłości między mężczyzną i kobietą. To wszystko wyrosło z polskiego doświadczenia i z tego czym rodzina jest w polskim myśleniu. „O nas można wiele powiedzieć, ale nikt nie może powiedzieć, że w polskim społeczeństwie rodzina nie jest najważniejszą wartością. Wielkie nauczanie Jana Pawła II o rodzinie, o miłości, także o seksualności człowieka, wszystko to co nazywamy teologią ciała, powstało już tu w Polsce. On to zapisał w książce „Miłość i odpowiedzialność” i zabrał ze sobą do Rzymu”- wyjaśnił duchowny.

Abp Ryś odniósł się także do dwóch słów z Ewangelii. Pierwszym z nich jest słowo „świadectwo”. Podczas porannej Mszy Św. Papież Franciszek mówił o świadectwie św. Jana Pawła II jakim była modlitwa. Metropolita łódzki przywołał ostatnią pielgrzymkę Papieża i jego modlitwę na Wawelu, a także w Kalwarii kiedy to przez godzinę modlił się w absolutnej ciszy. Drugim słowem z Ewangelii jest słowo „odrzucenie”. Homileta zaznaczył, że tego odrzucenia nie można sprowadzać jedynie do zamachu na Papieża, ale należy zdać sobie sprawę, że pontyfikat św. Jana Pawła II nie dla wszystkich był wygodnym pontyfikatem. „Momentem kiedy jego nauczanie było wielkim wyzwaniem, był okres jubileuszowy, kiedy wezwał nas wszystkich do oczyszczenia pamięci i kiedy przepraszał Boga za zło jakiego dopuścił się Kościół w konkretnych obszarach życia ludzkiego. Papież uczył nas jak w pokorze mówić przepraszam” - podsumował kaznodzieja.

Po Eucharystii w Świątyni miał miejsce koncert z udziałem artystów z Teatru Wielkiego. Wierni zgromadzeni w świątyni, a także wszyscy którzy oglądali transmisję na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej mogli wysłuchać takich utworów jak: Alleluja - Exsultate Jubilate – W. A. Mozart (A. Borkiewicz, organy), Ave Maria – Ch. Gounod (H. Okońska solo, organy), Matko niebieskiego Pana – H.M. Górecki (zespół).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: Jan Paweł II uczył nas jak w pokorze mówić przepraszam
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.