Abp Ryś: jestem ciekaw spotkania biskupów reprezentujących cały Kościół w Duchu Świętym

Abp Ryś: jestem ciekaw spotkania biskupów reprezentujących cały Kościół w Duchu Świętym
(fot. archidiecezja łódzka / twitter)
2 lata temu
KAI / ms

Jak poinformowało Biuro Prasowe KEP, Sekretariat Synodu Biskupów potwierdził wybór reprezentantów Konferencji Episkopatu Polski i ich zastępców na XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Rzymie.

Wybór został dokonany przez polskich biskupów podczas Zebrania Plenarnego KEP w dniach 13-14 marca 2018 roku.

Wśród trzech wybranych do reprezentowania Kościoła polskiego na Ogólnoświatowym Synodzie Biskupów ds. młodzieży znalazł się metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Jest on przewodniczącym Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Zapytany czym dla niego jest ten wybór bez wahania odpowiedział: - Najpierw jest to tytuł do wdzięczności wobec Konferencji Episkopatu Polski, bo to jest zaszczyt reprezentować to gremium i Polski Kościół. W Polskiej delegacji będzie nas trzech: przewodniczący KEP-u abp Stanisław Gądecki i bp Marek Solarczyk, który w Kościele Polskim odpowiada za duszpasterstwo młodych. Myślę, że to miejsce dla mnie znalazło się z uwagi na cały ten nurt Nowej Ewangelizacji i tego, że na tyle, na ile możemy, próbujemy docierać do młodych ludzi i prowadzić ich do doświadczenia Pana Boga. Mój wybór oznacza, że teraz mam dość intensywny czas, żeby się jeszcze raz przyjrzeć wszystkim dokumentom, które już powstały z racji synodu. Najnowszym z nich, ogłoszonym zaledwie kilka dni temu, jest Instrumentum laboris. Tak więc wszystko to, co potrzebne na Synod, jest już gotowe. - podkreślił.

Dzieląc się swoimi osobistymi doświadczeniami pracy z młodymi zauważył, że tego typu ogólnoświatowe zgromadzenie biskupów jakim jest Synod, będzie pierwszym, w którym weźmie udział.

- Osobiście cieszę się doświadczeniem spotkania z młodymi ludźmi w Polsce i słuchania ich w Krakowie i teraz tu w Łodzi z jakąś nową intensywnością. Natomiast jestem też bardzo ciekaw tego doświadczenia, jakim jest sam synod biskupów, a to jest przecież spotkanie reprezentujące cały Kościół w Duchu Świętym. Z tego, co rozmawiałem z księżmi biskupami, którzy mają to doświadczenie gdzieś za sobą, bo byli na którymś z synodów, to mówią, że jest to bardzo piękne doświadczenie całego Kościoła. My jesteśmy bardzo często skoncentrowani na tym naszym własnym doświadczeniu polskim czy europejskim. Wiemy, co to jest Kościół w Europie, natomiast bardzo często jest tak, że te nasze problemy doświadczenia wiary w Europie, przesłaniają nam zupełnie to, w jaki sposób przeżywają tę samą wiarę nasi bracia z Afryki, Azji czy z obu Ameryk. Myślę, że to musi być ogromnie ubogacające doświadczenie. Na to bardzo liczę. - dodał.

XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania" odbędzie się w Rzymie w dniach 3-28 października z udziałem biskupów z całego świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: jestem ciekaw spotkania biskupów reprezentujących cały Kościół w Duchu Świętym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.