Abp Ryś: miarą świętowania wyzwolenia jest umiejętność dzielenia się tym darem
- Miarą świętowania wyzwolenia jest nie tylko własne doświadczenie wolności, ale także umiejętność podzielenia się tym darem z innymi - powiedział w niedzielę metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś podczas mszy św. odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
- Otwierać przed innymi doświadczenie wolności, zgoła nie takie to oczywiste i proste. Okazuje się, że to również trudno nam przychodzi: tak jak boimy się własnej wolności, tak samo boimy się wolimy się wolności drugich - czy można im zaufać, skoro mogą wszystko... Albo czy można im zaufać, by mogli wszystko? Są dość dorośli, odpowiedzialni. Ile tej wolności można im przekazać? - pytał abp Ryś.
Jak mówił abp Ryś przeciwieństwem postawy dzielenia się wolnością jest manipulacja.
- Manipulacja budzi gniew Boga i jest dowodem ślepoty serca. Bóg mówi: z takimi ludźmi nie da się świętować odzyskania wolności. Wolność można świętować z ludźmi, którzy pragną jej na równie mocno dla drugich, jak dla siebie. Tak się pojawia słowo, które stworzyło naszą wolność - słowo solidarność - podkreślił metropolita łódzki dodając, że "solidarność jest możliwa jedynie z ludźmi sumienia".
W niedzielnej mszy świętej dziękczynnej w intencji ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński i Senatu RP Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele Episkopatu Polski.
Msza święta była sprawowana pod przewodnictwem prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka, w XI Święto Dziękczynienia, które przebiega pod hasłem "dziękujemy za niepodległość". To część obchodów jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
- Wolność jest miejscem spotkania wszystkiego, co najpiękniej ludzkie z Ewangelią Jezusa Chrystusa - powiedział abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św.
W homilii abp Ryś odwołał się też m.in. do przemyśleń ks. prof. Józefa Tischnera, który już w wolnej Polsce pisał o rożnych przejawach ucieczki od wolności. Jedną z nich jest - tłumaczył metropolita łódzki - strach przed tym, żeby powiedzieć przepraszam". Tymczasem, mówił kaznodzieja, jest to "najprostsze słowo, które otwiera rozmowę".
- Ucieczka od wolności to także ucieczka od tego, co jest najgłębszym przekonaniem chrześcijaństwa: że człowiek jest większy, niż warunki, w których żyje - mówił abp Ryś.
- Wiara w wolność, to wiara w człowieka, który jest większy niż wszystkie warunki, które podobno są koniecznością - dodał.
Abp Ryś wskazywał, że właściwym horyzontem nadziei chrześcijańskiej jest wiara w zmartwychwstanie.
- Wiara w to, że możemy być nie tylko wolni po ludzku, ale że w zmartwychwstaniu możemy w sobie odnajdywać postawy życiowe Jezusa Chrystusa - powiedział metropolita łódzki.
Wskazał też, że Kościół ma swoje tytuły do dziękowania Bogu za niepodległą Polskę. Dodał, że Kościół ma ogromny wkład w dzieło niepodległości, ale sam też powinien dziękować Bogu za odzyskanie wolności. Jednym z owoców wolnej Polski była bulla papieża Piusa XI, dzięki której można było, w kraju - jak zaznaczył papież - wreszcie wolnym zjednoczonym, rozpocząć normalną prace duszpasterską.
- Kościół dziękuje Bogu za niepodległą a Polskę i za każdego człowieka, który w niej jest niepodległy, bo każdy człowiek, który w tym kraju przeżywa swoją wolność jest nie tylko obywatelem Polski, ale jest także obywatelem Królestwa Bożego - powiedział abp Ryś.
Podkreślił, że "wolność jest miejscem spotkania wszystkiego, co najpiękniej ludzkie z Ewangelią Jezusa Chrystusa".
Obchody Święta Dziękczynienia rozpoczęły się o godz. 8 rano, kiedy to z Placu Piłsudskiego wyruszyła procesja do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W procesji niesiono relikwie św. siostry Faustyny, które zostały wprowadzone do świątyni. Po południu zostanie otwarte tradycyjne miasteczko dla dzieci z grą terenową dla rodzin "Tropem świętych do skarbu wolności".
Także popołudniu rozpocznie się tradycyjny festiwal muzyczny "Moc Dobra" z udziałem m.in. Maleo Reggae Rockers, Mieczysława Szcześniaka i zespołu Muode Koty. Całość zakończy się modlitwą za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o godz. 21.37.
Skomentuj artykuł