Abp Ryś: rozmowa z Bogiem o seksie nie może polegać na dociekaniach

Abp Ryś: rozmowa z Bogiem o seksie nie może polegać na dociekaniach
(fot. archidiecezja łódzka / twitter)
KAI / kk / pch

"Odkąd dokąd jest grzech lekki, odkąd dokąd jest już ciężki (...) Jezus mówi - popatrz na serca. Co masz w sercu?" - pytał młodych abp Grzegorz Ryś podczas święta zatytułowanego "BIERZ-MÓW-A-NIE".

Nawiązując do fragmentu Ewangelii, w którym Jezus mówi o zachowaniu czystości kaznodzieja powiedział, że nie jest prawdą iż w dziedzinie miłości Kościół posługuje się wyłącznie zakazami i nakazami. Wskazywał, że rozmowa z Bogiem o seksie nie może polegać na dociekaniach "odkąd dokąd jest grzech lekki, odkąd dokąd jest już ciężki (...) Jezus mówi - popatrz na serca. Co masz w sercu?" - zauważył metropolita łódzki.

- Czystość, to wolność - podkreślił abp Ryś. - To jest to, że mogę komuś mogę siebie dać w miłości, w wolności. Jezus mówi, nie sprowadzaj seksu do prawa, do przepisu, do nakazu i zakazu. Bo cały sens życia erotycznego bierze się z twojego serca, że wiesz o co chodzi w miłości - tłumaczył abp Ryś.

Obejrzyj całe kazanie podczas mszy z młodzieżą:

- Macie wolność w życiu erotycznym, czy przymus wewnętrzny? - pytał. - Jeśli swoje ciało trzymasz we własnych rekach. Jeśli jesteś panem swojego życia erotycznego, to wyrażasz swoją miłość do kogoś podejmując z nim współżycie, okazując mu czułość - wyrażasz miłość. Twoja wolność ma swój punkt dojścia w miłości - dodał metropolita łódzki.

Po liturgii w jezuickiej świątyni odbył się koncert ewangelizacyjny - ostatnia w tym roku szkolnym Uwielbieniowa Łódź Ratunkowa, podczas której młodzi wspólnie poprzez śpiew i taniec uwielbiali Boga.

Młodzi biorący udział w święcie przed liturgią byli zaangażowani także w różne posługi. Rozdawali wodę przechodniom na ulicy Piotrkowskiej, odwiedzili pensjonariuszy w Domu Pomocy Społecznej "Włókniarz", wykonywali prace porządkowe na cmentarzu prawosławnym na "Dołach", wydawali posiłki w łódzkiej Caritas oraz modlili Koronką do Bożego Miłosierdzia na głównym deptaku miasta.

"Pomysł organizacji tego spotkania zrodził się z obserwacji młodych i ich pragnienia wyjścia do ludzi jako wolontariusze by dzielić się dobrem, które mają głęboko w sercu ukryte" - tłumaczy ks. Paweł Bogusz, organizator spotkania. "My chcemy przez to spotkanie dać im przestrzeń i możliwość do tego, aby coś dobrego zrobić, dać coś z siebie dla innych i dla Kościoła, a także pokazać im, że Kościół potrzebuje młodego człowieka i ma dla nich konkretne zadania" - dodał duszpasterz.

Spotkanie rozpoczęła konferencja ks. Marcina Majdy diecezjalnego duszpasterza Ruchu Światło - Życie, która odbyła się w kaplicy św. Krzysztofa przy kościele jezuitów w Łodzi. Duszpasterz wyjaśnił uczestnikom spotkania znaczenie i działanie Ducha Świętego, którego otrzymają bądź już otrzymali w sakramencie bierzmowania.

"Tak jak Duch święty uzdolnił apostołów do wyjścia z wieczernika, tak i nas po naszym bierzmowaniu uzdalnia, dodaje siły by iść i służyć ludziom dając świadectwo naszej wiary" - podkreślił.

"Fajnie jest podawać ludziom kubek z wodą. To wyjście do ludzi ale i radość, ze mogę im coś dać" - powiedziała o swoim doświadczeniu dnia gimnazjalistka. "Na początku czułam trochę stres związany z wyjściem na ulicę, by się modlić, ale to po chwili minęło. Teraz już po modlitwie mogę z radością iść Piotrkowską i cieszyć się że miałam odwagę przyznać się, że wierzę w Chrystusa" - dodała druga uczennica.

Organizatorem łódzkiego Święta Młodych "Bierz-mów-a-nie" jest Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej oraz jezuici.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: rozmowa z Bogiem o seksie nie może polegać na dociekaniach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.