Abp Ryś na Forum o Amoris laetitia: rolą duszpasterzy jest formowanie sumień, a nie ich zastępowanie

Abp Ryś na Forum o Amoris laetitia: rolą duszpasterzy jest formowanie sumień, a nie ich zastępowanie
(fot. Seria z Rysiem / youtube.com)
2 lata temu
KAI / df

V Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji, odbywający się w Gnieźnie pod hasłem "Radość miłości" rozpoczął wykład o. prof. Terrence'a Kennedy'ego. "Teologia moralna powinna być uprawiana w sposób ewangelizacyjny" - podkreślił o. Kennedy. Abp Grzegorz Ryś w dyskusji przypomniał, że rolą duszpasterzy jest formowanie sumień, a nie ich zastępowanie.

O. prof. Terrence Kennedy w wykładzie "Koncepcja teologi moralnej w ujęciu Papieża Franciszka" zwrócił uwagę, że słowem, które wyraża papieską teologię, jest "konwergencja" – "zbieżność". Ojcu świętemu, zdaniem o. Kennedy'ego, zależy na "pojednaniu przeciwieństw", czyli próbie znalezienia takiego rozwiązania, które prowadzi do pojednania bez utraty tożsamości każdej ze stron. "Teologia moralna powinna być uprawiana w sposób ewangelizacyjny – powinna odpowiadać na pytanie, jak Ewangelia ma docierać do ludzi, aby dotykała ich serc i przemieniała ich życie" – podkreślał o. Kennedy.

W drugim wykładzie "Rozeznanie i towarzyszenie parom niesakramentalnym w drodze rozwoju wiary i wspólne rozeznanie moralne", o. prof. Terrence Kennedy zauważył, że papieska zasada konwergencji w tym przypadku realizuje się poprzez zasady stopniowości i roztropności. To Jan Paweł II zwracał uwagę, że w pewnych sytuacjach skomplikowanych moralnie nie da się ich rozwiązać od razu, ale trzeba to robić krok po kroku. O. Kennedy pokreślił rolę sumienia w rozeznawaniu sytuacji związków nieregularnych. "Ze strony Kościoła musi być słuchanie par, a z ich strony – słuchanie sumienia" – mówił redemptorysta i apelował, zwłaszcza do duszpasterzy, o poważne traktowanie osób żyjących w związkach nieregularnych, które przychodzą do Kościoła po pomoc.

W czasie dyskusji na temat stanowiska KEP w sprawie Amoris Laetitia głos zabrał m.in. abp Grzegorz Ryś, który zwrócił uwagę, że rolą duszpasterzy jest formowanie sumień, a nie ich zastępowanie. "Tak trzeba towarzyszyć osobie, żeby ona doszła do właściwego rozeznania w swoim sumieniu" – mówił metropolita łódzki. Podkreślił, że największy przewrót mentalny, do którego wzywa papież Franciszek, dotyczy tego, aby rozeznać, w jaki sposób Pan Bóg jest obecny w życiu takich par, a potem jak oni tę obecność mogą pielęgnować i pogłębiać w swoim życiu.

- Kongres rozpoczęliśmy od wyjątkowego wydarzenia jakim było forum nt. Amoris Laetitia. Zgromadziło wielu kapłanów oraz świeckich. Dzięki o. Profesorowi Kennedyiemu mogliśmy poznać tło jakie towarzyszyło powstaniu tej adhortacji oraz lepiej zrozumieć Papieża Franciszka, autora adhortacji, która w wielu miejscach w Polsce jest jeszcze bardzo mało znana, a zachwyca swoją zarazem prostotą jak i głębią. Bardzo mocno została podkreślona łączność dokumentu z nauczaniem poprzednich papieży (Jana Pawła II i Benedykta XVI) oraz jego aktualność w spojrzeniu na małżeństwo i rodzinę dzisiaj - mówi KAI ks. Michał Olszewski, rzecznik Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Ks. Olszewski zapowiada, że kongres nie ograniczy się jedynie do słuchania wykładów i udziału w warsztatach: "Przed nami Kongres, który oprócz części rekolekcyjnej, wykładowej oraz warsztatowej w sobotnie popołudnie 'wyjdzie' z hali, by spotkać mieszkańców Gniezna i zaprosić na ewangelizacyjny piknik rodzin. Kongres zakończy się w niedzielę, a do Kościoła w Polsce zostanie przygotowane przesłanie uczestników jako owoc naszego gnieźnieńskiego spotkania".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś na Forum o Amoris laetitia: rolą duszpasterzy jest formowanie sumień, a nie ich zastępowanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.