Abp Ryś na SacroExpo: Bóg obecny w ludzkiej kulturze cieszy się, jeśli jest odsłaniany przez człowieka
Arcybiskup Grzegorz Ryś otworzył 22. edycję Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo w Kielcach. - Kultura jest przestrzenią, w której Bóg jest obecny, a naszym zadaniem jest odsłanianie jego obecności – powiedział abp Ryś podczas otwarcia.
- Jest to wydarzenie ważne. Ważne, ponieważ jak nauczał św. Jan Paweł II wiara, dokąd się nie wypowie przez kulturę, jest niedojrzała. Poziom kultury, szczególnie religijnej, jest więc wyznacznikiem naszej dojrzałości – tłumaczył arcybiskup. - Kultura jest przestrzenią, w której Bóg jest obecny, a naszym zadaniem jest odsłanianie jego obecności. Pan Bóg jest ukryty w ludzkiej kulturze i cieszy się, jeśli jest odsłaniany przez człowieka, na tym polega m.in. ewangelizacja, szczególnie w miastach – powiedział abp Ryś.
Eliminacja przepychu w Kościele
Zauważył zarazem, że w historii Kościoła wracają dość regularnie tendencje nawołujące do zubożenia kultu i eliminację przepychu, bogactwa, do „tęsknoty za najbardziej duchowym kultem”. – Bywa to niebezpieczne, już św. Bernard z Clairvaux zmagał się z ludźmi o takich poglądach, ale też pytał o proporcje, postulował kościoły proste, architekturę ubogą – mówił hierarcha.
Abp Ryś powoływał się na cytaty, które, jak powiedział „być może nie przeszłyby dzisiaj przez cenzurę kościelną”, jak np.: „Biskupi, co robi złoto na strzemionach waszych koni?”, „Kościół świeci złotem, a jego Pan [Jezus] gołym grzbietem”. Przypomniał, jak abp F. Macharski w czasach transformacji ustrojowej apelował o ubóstwo i prostotę w budowie kościołów. – Chodzi o posługiwanie sensowi i sile, które pochodzą od Boga – mówił w Kielcach abp Ryś.
- Jestem ostatni od oceniania gustów i ludzi. Na tym to się znał św. Brat Albert, który mówił, że prawdziwa sztuka jest wtedy, gdy człowiek wkłada w nią całą swoją osobowość, obojętnie, czy maluje obraz, przycina trawnik, czy projektuje suknie. Gdy wkłada w to siebie – to jest sztuka, wtedy nie ma kiczu – podkreślił abp Ryś.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł