Abp Ryś na SacroExpo: Bóg obecny w ludzkiej kulturze cieszy się, jeśli jest odsłaniany przez człowieka

Abp Ryś na SacroExpo: Bóg obecny w ludzkiej kulturze cieszy się, jeśli jest odsłaniany przez człowieka
Fot. BP KEP / flickr.com
4 tygodnie temu
KAI / tk

Arcybiskup Grzegorz Ryś otworzył 22. edycję Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo w Kielcach. - Kultura jest przestrzenią, w której Bóg jest obecny, a naszym zadaniem jest odsłanianie jego obecności – powiedział abp Ryś podczas otwarcia.

- Jest to wydarzenie ważne. Ważne, ponieważ jak nauczał św. Jan Paweł II wiara, dokąd się nie wypowie przez kulturę, jest niedojrzała. Poziom kultury, szczególnie religijnej, jest więc wyznacznikiem naszej dojrzałości – tłumaczył arcybiskup. - Kultura jest przestrzenią, w której Bóg jest obecny, a naszym zadaniem jest odsłanianie jego obecności. Pan Bóg jest ukryty w ludzkiej kulturze i cieszy się, jeśli jest odsłaniany przez człowieka, na tym polega m.in. ewangelizacja, szczególnie w miastach – powiedział abp Ryś.

Eliminacja przepychu w Kościele

Zauważył zarazem, że w historii Kościoła wracają dość regularnie tendencje nawołujące do zubożenia kultu i eliminację przepychu, bogactwa, do „tęsknoty za najbardziej duchowym kultem”. – Bywa to niebezpieczne, już św. Bernard z Clairvaux zmagał się z ludźmi o takich poglądach, ale też pytał o proporcje, postulował kościoły proste, architekturę ubogą – mówił hierarcha.

Abp Ryś powoływał się na cytaty, które, jak powiedział „być może nie przeszłyby dzisiaj przez cenzurę kościelną”, jak np.: „Biskupi, co robi złoto na strzemionach waszych koni?”, „Kościół świeci złotem, a jego Pan [Jezus] gołym grzbietem”. Przypomniał, jak abp F. Macharski w czasach transformacji ustrojowej apelował o ubóstwo i prostotę w budowie kościołów. – Chodzi o posługiwanie sensowi i sile, które pochodzą od Boga – mówił w Kielcach abp Ryś.

- Jestem ostatni od oceniania gustów i ludzi. Na tym to się znał św. Brat Albert, który mówił, że prawdziwa sztuka jest wtedy, gdy człowiek wkłada w nią całą swoją osobowość, obojętnie, czy maluje obraz, przycina trawnik, czy projektuje suknie. Gdy wkłada w to siebie – to jest sztuka, wtedy nie ma kiczu – podkreślił abp Ryś.

Źródło: KAI / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś
27,93 zł
39,90 zł

Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

Ta książka może towarzyszyć Ci każdego dnia. Sięgnij po nią, gdy zauważysz, że tempo spraw i obowiązków zasłania Ci to, co naprawdę ważne.

Biskup Grzegorz Ryś, jak mało...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś na SacroExpo: Bóg obecny w ludzkiej kulturze cieszy się, jeśli jest odsłaniany przez człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.