Abp Ryś: łatwo nam ominąć Jezusa, gdy przychodzi nagi, głodny, bezdomny...

Abp Ryś: łatwo nam ominąć Jezusa, gdy przychodzi nagi, głodny, bezdomny...
(fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube.com)
Łukasz Sośniak SJ, Watykan

Każdy wierzący człowiek chciałby spotkać Jezusa. Usiąść z Nim na kawie, porozmawiać, zadać wiele pytań, które go dręczą. Dziś rano przy grobie Jana Pawła II w Watykanie Mszę odprawił abp Grzegorz Ryś. W homilii podkreślił, że na takie spotkanie mamy szansę każdego dnia.

Metropolita łódzki nawiązał do fragmentu Ewangelii według św. Łukasza, który mówi o Herodzie i o jego pragnieniu ujrzenia Jezusa. Dręczyło go ono od miesięcy. Gdy jednak do spotkania doszło, Herod był tak rozczarowany, że Jezusem wzgardził.

Tymczasem – podkreślił abp Ryś – spotkał wówczas Boga w Jego największej prawdzie – w czasie Jego męki.

- Istotne pytanie o Boga objawionego w Jezusie, to nie jest pytanie o to, dlaczego czyni wielkie cuda i znaki. Bóg zawsze czyni wielkie cuda i znaki. To jest pytanie dlaczego Bóg się uniża aż po krzyż? - mówił.

- Nie osądzajmy łatwo Heroda. Każdy z nas nosi w sobie pragnienie spotkania z Jezusem. Do nas, podobnie jak do Heroda, Jezus przychodzi w pełnej prawdzie wówczas, gdy staje przed nami głodny, spragniony, bezdomny, nagi, w więzieniu, chory… Podobnie jak Herod bardzo łatwo przychodzi nam ominąć takiego Jezusa i wzgardzić nim - powiedział abp Ryś.

Zaznaczył, że Ukrzyżowany objawia nam największą prawdę o Bogu, który jest miłością.

- Dramat Heroda polega na tym - jak pisze św. Łukasz - że wtedy kiedy Go takim zobaczył, wzgardził Nim. Jezus, który nie czyni cudów, nie porywa przepowiadaniem, był dla niego zgorszeniem i głupotą - powiedział metropolita łódzki.

Przypomniał słowa Gilberta Chestertona, który napisał o św. Franciszku z Asyżu, że swój szacunek wobec Jezusa okazał nie wtedy, kiedy klękał przed papieżem, bo przed papieżem wszyscy klękają, ale wówczas, gdy klękał przed trędowatym. Trędowatych wszyscy omijają ze wzgardą. A Jezus staje dziś przed nami mówiąc: „byłem chory…”

Łukasz Sośniak SJ, Radio Watykańskie

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września,  mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wczytaj się w swoisty hymn ku czci boskiej i ludzkiej miłości.

Skoro łączy nas miłość czy potrzebny nam sakrament małżeństwa? Co zrobić, kiedy nasze relacje zaczynają być dalekie od ideału i wydaje się, że uczucie...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: łatwo nam ominąć Jezusa, gdy przychodzi nagi, głodny, bezdomny...
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.