Abp Ryś na SacroExpo: Bóg obecny w ludzkiej kulturze cieszy się, jeśli jest odsłaniany przez człowieka

Fot. BP KEP / flickr.com
KAI / tk

Arcybiskup Grzegorz Ryś otworzył 22. edycję Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo w Kielcach. - Kultura jest przestrzenią, w której Bóg jest obecny, a naszym zadaniem jest odsłanianie jego obecności – powiedział abp Ryś podczas otwarcia.

- Jest to wydarzenie ważne. Ważne, ponieważ jak nauczał św. Jan Paweł II wiara, dokąd się nie wypowie przez kulturę, jest niedojrzała. Poziom kultury, szczególnie religijnej, jest więc wyznacznikiem naszej dojrzałości – tłumaczył arcybiskup. - Kultura jest przestrzenią, w której Bóg jest obecny, a naszym zadaniem jest odsłanianie jego obecności. Pan Bóg jest ukryty w ludzkiej kulturze i cieszy się, jeśli jest odsłaniany przez człowieka, na tym polega m.in. ewangelizacja, szczególnie w miastach – powiedział abp Ryś.

Eliminacja przepychu w Kościele

Zauważył zarazem, że w historii Kościoła wracają dość regularnie tendencje nawołujące do zubożenia kultu i eliminację przepychu, bogactwa, do „tęsknoty za najbardziej duchowym kultem”. – Bywa to niebezpieczne, już św. Bernard z Clairvaux zmagał się z ludźmi o takich poglądach, ale też pytał o proporcje, postulował kościoły proste, architekturę ubogą – mówił hierarcha.

Abp Ryś powoływał się na cytaty, które, jak powiedział „być może nie przeszłyby dzisiaj przez cenzurę kościelną”, jak np.: „Biskupi, co robi złoto na strzemionach waszych koni?”, „Kościół świeci złotem, a jego Pan [Jezus] gołym grzbietem”. Przypomniał, jak abp F. Macharski w czasach transformacji ustrojowej apelował o ubóstwo i prostotę w budowie kościołów. – Chodzi o posługiwanie sensowi i sile, które pochodzą od Boga – mówił w Kielcach abp Ryś.

DEON.PL POLECA

- Jestem ostatni od oceniania gustów i ludzi. Na tym to się znał św. Brat Albert, który mówił, że prawdziwa sztuka jest wtedy, gdy człowiek wkłada w nią całą swoją osobowość, obojętnie, czy maluje obraz, przycina trawnik, czy projektuje suknie. Gdy wkłada w to siebie – to jest sztuka, wtedy nie ma kiczu – podkreślił abp Ryś.

Źródło: KAI / tk

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś na SacroExpo: Bóg obecny w ludzkiej kulturze cieszy się, jeśli jest odsłaniany przez człowieka
Komentarze (1)
AS
~Antoni Szwed
27 września 2021, 19:43
Różne złocenia w kościele, obrazy, piękne rzeźby, wspaniała architektura wnętrza jak to widzimy w średniowiecznych kościołach gotyckich, to nie jest przepych dla ludzi, on jest DLA BOGA!!!! Wielcy malarze włoscy czy niderlandzcy, gdy malowali dla kościołów piękne, do dziś podziwiane obrazy (teraz w większości obecne w muzeach świata), to tym chwalili Boga, nie siebie. Cudownie to widać w obrazach Fra Angelica. Jeśli ktoś zamawiał za duże pieniądze taki obraz, to poprzez niego pragnął Boga nim chwalić. To dziś neopogańskim ludom Europy wydaje się, że jeśli kielich mszalny jest ze złota, to jest to wymysł duchownych, którzy zaspokajają swoje potrzeby estetyczne i nic więcej. NIE!! Najdroższe naczynia liturgiczne takimi były ze względu na Boga, nie ze względu na ludzi. Dziś nawet wielu biskupów i księży tego nie rozumie, żądając, po protestancku, gołych ścian w kościele, gdzie nawet prostego tabernaculum nie ma.