Abp Ryś o tym, jak ważne jest, by w czasie choroby dotknąć Jezusa

Abp Ryś o tym, jak ważne jest, by w czasie choroby dotknąć Jezusa
(fot. episkopat.pl)
KAI/ ed

- Dotknąć, czyli zniweczyć ten dystans, który narasta, bo pokusa, moja podejrzliwość wobec Pana Boga, ustawia mnie na dystans, a Ewangelia mówi nam o tym, by w swojej chorobie dotknąć się Jezusa - tłumaczył abp Grzegorz Ryś.

W Światowy Dzień Chorego metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. w jedynym w Polsce sanktuarium szpitalnym pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, które mieści się w szpitalu oo. Bonifratrów w Łodzi.

DEON.PL POLECACzasem chory sam nie może przyjść do Jezusa

- Gdy człowiek zaczyna chorować, rodzą się nim rozmaite pytania i one bardzo często dotyczą tego: kim jest Bóg? Dlaczego jest tak? Skąd się bierze cierpienie? Skąd się bierze cierpienie ludzi niewinnych? To jest moment, kiedy jesteśmy na różny sposób kuszeni - mówił w homilii łódzki metropolita. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w Ewangelii jest wiele sytuacji, w których chory nie może przyjść, nie ma siły w mięśniach, dlatego muszą go przynieść do Jezusa.

- Czasem jest też tak, że my sami nie mamy ochoty na to spotkanie z Jezusem, ale na szczęście obok nas są bracia, którzy chcą przynieść chorego do Jezusa. Chcą skrócić dystans, umożliwić spotkanie z Nim w przekonaniu, że to coś zmieni. To jest bardzo ważne, żeby człowiek w sytuacji choroby, w sytuacji cierpienia był blisko Jezusa, możliwie jak najbliżej. Tak blisko, jak wyraża to ten moment dotyku - dotknięcie.

Potrzeba takiego spotkania, żeby dotykać Jezusa, żeby On mógł mnie dotknąć - podkreślił arcybiskup. Przypomniał, że Bóg działa przez najprostsze gesty, jak szklanka wody podana komuś, kto jest w łóżku, czy 10 minut spędzone przy chorym. - To są rzeczy, które niosą ze sobą niesłychaną moc Boga. Bóg działa przez małe rzeczy przez frędzelki! - zauważył.

Abp Grzegorz Ryś: wódkę możesz pić z każdym, kielich tylko z bliskimi >>

Kończąc homilię podziękował oo. Bonifratrom i wszystkim tworzącym wspólnotę szpitala za ich zaangażowanie i posługę. - Dziękuję za to, co tu się dzieje na co dzień, a nie od święta, bo to, co tu się dzieje jest prawdziwą Ewangelią. Dziękuję braciom, lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim pracownikom.

Dziękuję za wszystko i za tą dzisiejszą Eucharystię także - zakończył.Przed błogosławieństwem arcybiskup pobłogosławił różaniec wykonany ze złota, który został ofiarowany jako wotum Matce Bożej Uzdrowienia Chorych. Różaniec wykonany został ze złotych obrączek, pierścionków i łańcuszków kobiet, które codziennie w kaplicy sanktuarium szpitalnego modlą się za pracujących w szpitalu oraz przebywających w nim chorych.

Po liturgii metropolita łódzki udał się na oddziały szpitalne, gdzie spotkał się z chorymi, udzielił im sakramentu Namaszczenia Chorych oraz Sakramentu Pokuty.Światowy Dzień Chorego obchodzony w tym roku po raz 27. został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku, w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża Polaka. Święto obchodzone jest w dniu wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, a jego celem jest zwrócenie uwagi na chorych i cierpiących na całym świecie oraz modlitwa w ich intencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś o tym, jak ważne jest, by w czasie choroby dotknąć Jezusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.