Abp Ryś podczas dożynek w Konstantynowie Łódzkim: Bóg w człowieku sieje ziano słowa Bożego

Abp Ryś podczas dożynek w Konstantynowie Łódzkim: Bóg w człowieku sieje ziano słowa Bożego
(fot. youtube.com / Archidiecezja Łódzka)
2 tygodnie temu
KAI / df

- Przynosimy Panu Bogu plony ziemi i waszej pracy na tej ziemi. Za tymi wieńcami, za tym chlebem, który przynieśliście, kryją się też inne owoce, owoce innego siewu i innej pracy. Mianowicie kryją się owoce siewu, którego Pan Bóg dokonuje we wnętrzu, w sercu, w duszy każdego z nas. Bóg jest siewcą – mówił abp Grzegorz Ryś.

W dniu dorocznego odpustu parafialnego Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który w tym roku został połączony z dożynkami parafialnymi, mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego świętowali 190. rocznicę nadania praw miejskich miastu Konstantynów Łódzki. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś.

- To święto, które dzisiaj obchodzimy, jest przeniesione z dnia 8 września, aby w niedzielę, w sposób uroczysty, obchodzić nasz doroczny odpust parafialny – mówi ks. Leszek Kaźmierczak, proboszcz parafii. – Bardzo się cieszymy, że możemy dziś razem tu świętować. Wszyscy mówią o tym kościele, że jest to nasza fara konstantynowska, gdyż jest to najstarsza świątynia w mieście. Chcemy zrobić wszystko, by ten Kościół wzrastał wraz z parafianami, którzy się tutaj gromadzą i są mu bardzo oddani – dodaje dziekan konstantynowski.

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się przed wejściem do świątyni, gdzie arcybiskup pobłogosławił i poświęcił wieńce dożynkowe, które następnie w uroczystej procesji zostały wniesione do świątyni i ustawione przy głównym ołtarzu.

- Bóg się zna na roli, a w szczególny sposób zna się na roli jaką jest człowiek. Nie jaką uprawia, ale jaką jest człowiek. Bóg w człowieku sieje ziarno – powiedział abp Ryś.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że Bóg ma prawo do nas przyjść w sposób całkowicie zwyczajny, poprzez wiarę naszych rodziców, naszych dziadków, naszych pradziadków: "Bardzo ważne jest, by zobaczyć w tej wierze przekazywanej przez nich Jezusa, który staje przed nami i pyta nas: chcesz odejść?".

- Tu nie chodzi o rozumienie tradycji w ten sposób, że przeglądamy zdjęcia, a jak już nie ma zdjęć, to obrazy sprzed wieków i myślimy: ale kiedyś było pięknie... Nie o to chodzi. Chodzi o to, że za tym przekazem wiary kryje się Jezus Chrystus – Bóg, który do nas przychodzi ze swoim słowem. Niezwykle ważne jest to, by pielęgnować wszystko, co pochodzi z tradycji naszej wiary – podkreślił hierarcha.

Uroczystość zakończyła procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim została erygowana w 1858 roku przez arcybiskupa warszawskiego Antoniego Melchiora Fijałkowskiego. Kościół w stylu neogotyckim zaprojektowany przez włoskiego architekta Boloniniego, został wzniesiony w latach 1826–1832 z cegły na zaprawie wapiennej i pokryty dachówką. Świątynię konsekrował biskup warszawski Kazimierz Ruszkiewicz dnia 8 września 1887 r. W listopadzie 1914 r. świątynia została poważnie uszkodzona i uległa pożarowi na skutek działań wojennych. Odbudowana w latach 1917–1922 według planów arch. W. Kijewskiego z Łodzi. W latach 1972–1976 gruntownie przebudowana na planie prostokąta wg projektu arch. Aleksandra Mielniczaka z Łodzi. W 1980 r. dokonano przebudowy prezbiterium.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Ryś podczas dożynek w Konstantynowie Łódzkim: Bóg w człowieku sieje ziano słowa Bożego
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Abp Ryś podczas dożynek w Konstantynowie Łódzkim: Bóg w człowieku sieje ziano słowa Bożego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.