Abp Grzegorz Ryś: przestańmy robić Kościół po swojemu

Abp Grzegorz Ryś: przestańmy robić Kościół po swojemu
(fot. ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka)
8 miesięcy temu
KAI / ml

Im jest więcej tego naszego Kościoła, przy którym majsterkujemy na swój własny sposób, tym więcej jest potem w rozczarowania i bólu w nas i u wielu ludzi. Przestańmy robić Kościół po swojemu – zauważył abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. dla pielgrzymów archidiecezji łódzkiej, którzy dotarli na Jasną Górę.

Uwieńczeniem czwartego dnia pątniczego trudu uczestników 95. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej była Ofiara Mszy świętej, której na jasnogórskich wałach przewodniczył metropolita łódzki.

Odwołując się w homilii do hasła tegorocznej pielgrzymki „Jedno serce, jeden duch” kaznodzieja wskazywał, że pielgrzymi szli na Jasną Górę, pytając Maryję o Kościół. - Szliśmy z takim przeczuciem, że od Niej możemy się uczyć prawdy o Kościele. Od Niej możemy się uczyć tego, co w Kościele jest istotne. Kiedy dziś dochodzimy na Jasną Górę dostajemy czytanie, które mówi o Kościele zstępującym z góry – podkreślił.

(fot. ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka)(fot. ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka)

- Czasem mamy w sobie zbyt dużo bólu spowodowanego przez Kościół, który rozbiliśmy my sami. My sami, własnymi rękami, wedle własnych pomysłów, wedle własnych schematów, własnych idei, własnego poczucia bezpieczeństwa. Im jest więcej tego naszego Kościoła, przy którym majsterkujemy na swój własny sposób, tym więcej jest potem w nas rozczarowania i bólu, tym więcej jest bólu i rozczarowania u wielu, wielu ludzi. To jest nasze doświadczenie! – dodał.

- Jak przenieść to doświadczenie pielgrzymkowe w naszą codzienność, w naszą zwyczajność, w nasz dzień powszedni naszych parafii? Jak przenieść tą niesamowita relację bliskości jaka jest pomiędzy duchownymi, a świeckimi? – pytał zgromadzonych hierarcha. – To nie chodzi o to, że ja wam teraz mówię – zaangażujcie się jak wrócicie do domu. Ja mówię, popatrzcie, co dostaliście z góry. Jakie Duch Święty złożył w was charyzmaty? Jakie złożył w was posługi? Jakie możliwości działania? Popatrzcie się w siebie, to jest Kościół zstępujący z góry. Przestańmy robić Kościół po swojemu – zaapelował.

Przed błogosławieństwem zostały odmówione modlitwy nowennowe przygotowujące do uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej oraz odśpiewano Apel Jasnogórski.

Posłuchaj całości homilii arcybiskupa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
30,03 zł
42,90 zł

Kościół, do którego chcemy należeć, jest tutaj

Zamieszczone w książce rozmowy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze wywiady redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” przeprowadzali, kiedy obecny metropolita łódzki był jeszcze prezbiterem, a ostatnie...

Skomentuj artykuł

Abp Grzegorz Ryś: przestańmy robić Kościół po swojemu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.