Abp Ryś przyjął paliusz - oznakę posługi metropolity i symbol łączności z papieżem

(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
KAI / pk

Kościele Łódzki jesteś przepięknym Kościołem! Jestem Panu Bogu wdzięczny, że nas sobie wzajemnie zadał! - mówił podczas liturgii arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś.

Podczas Mszy świętej celebrowanej w uroczystość świętej Faustyny - Patronki Łodzi, w łódzkiej bazylice archikatedralnej nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio nałożył na ramiona metropolity łódzkiego paliusz - oznaka władzy metropolitalnej i łączności ze Stolicą Apostolską.

W liturgii uczestniczyli m.in. kard. kazimierz Nycz i abp Stanisław Gądecki a także liczna delegacja przedstawicieli bratnich Kościołów chrześcijańskich, władz miasta i województwa oraz wiernych. - Mam świadomość, że nie da się prowadzić ludzi do ewangelii, jeśli się samemu nią nie żyje! Mam być jak Pasterzem jak Jezus - to oznacza dla mnie Paliusz, którzy mam przyjąć - mówił w homilii abp Ryś.

DEON.PL POLECA

Metropolita łódzki odnosząc się do osoby Franciszka zauważył, że w posłudze tego papieża niezwykle ważną rolę odgrywają takie słowa jak: wyjść do innych, słuchać, towarzyszyć, włączać, radość, jedność, Dary Ducha Świętego. - Pewnie tych słów jest jeszcze więcej, ale te wdają się być najważniejsze. Chcę do każdego z tych słów powiedzieć: amen - by się działy w tym Kościele, także przez moją posługę - zaznaczył abp Ryś.

- Wierzę w to, że św. Piotr z całego środka swego nawrócenia stoi przy mnie, aby mnie umocnić. Łaska przychodzi przed zobowiązaniem, łaska przychodzi przed obowiązkiem, w tej łasce pokładam nadzieję. Zapraszam was do takiej nadziei. Ojciec święty Franciszek ciągle mówi, byśmy się odważali razem śnić, to oznacza mieć razem nadzieję! - zakończył metropolita łódzki. Przed błogosławieństwem gratulacje metropolicie złożył przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz pierwszy łódzki metropolita abp senior Władysław Ziółek.

Arcybiskup Grzegorz Ryś jest trzeci metropolitą łódzkim, po arcybiskupie seniorze Władysławie Ziółku i arcybiskupie Marku Jędraszewskim - obecnym metropolicie krakowskim. Paliusz metropolitalny to biały wełniany pas, połączony ze sobą, zwyczajowo o szerokości kilku centymetrów. Zakładany na ornat na ramiona i opuszczany końcami na piersi i plecy. Ozdobiony jest wyszytymi sześcioma czarnymi równoramiennymi krzyżami, zakończony czarnymi, jedwabnymi fragmentami. Noszony jest wyłącznie jako element stroju liturgicznego, mający podkreślić funkcję i władzę metropolity w zgromadzeniu oraz jego łączność ze Stolicą Apostolską. Posiadanie paliusza przez metropolitów wymagane jest Kodeksem prawa kanonicznego.

Zgodnie z tradycją, paliusz tkany jest wełny owiec, pobłogosławionych przez Ojca Świętego 21 stycznia to jest we wspomnienie św. Agnieszki. Z wełny tych owiec, siostry zakonne przygotowują paliusze, przechowywane następnie, aż do uroczystości św. ap. Piotra i Pawła w bazylie św. Piotra w Rzymie, na grobie pierwszego z apostołów. Paliusz jest symbolem owiec, które na ramionach niesie Dobry Pasterz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś przyjął paliusz - oznakę posługi metropolity i symbol łączności z papieżem
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.