Abp Ryś: wejdźmy w relację miłości z Jezusem

Abp Ryś: wejdźmy w relację miłości z Jezusem
(fot. youtube.com / Archidiecezja Łódzka)
KAI / df

W Chrystusie Bóg objawia, że jest Miłością, wchodząc z innymi w relacje - powiedział abp Grzegorz Ryś w homilii podczas porannej Mszy św. sprawowanej w archikatedrze łódzkiej. Podkreślił, że Bóg daje najpierw doświadczenie miłości, potem przychodzi z przykazaniami, które też są znakiem Jego miłości.

„Kościół naucza, jest to jeden z dogmatów Kościoła, że można dojść do przekonania o istnieniu Boga samym rozumem. Kiedy patrzymy na świat, to może to nas prowadzić do takiego wyznania, że Bóg istnieje i może nas prowadzić do uznania kilku jego przymiotów, takich jak wszechmoc i mądrość. To jest co innego, wiedzieć, że Bóg istnieje, a co innego wiedzieć kim jest”- mówił abp Ryś.

W swojej homilii abp Ryś zaznaczył, że „na pytanie kim Bóg jest, w Jezusie Chrystusie dostajemy odpowiedź, że jest miłością”. Wyjaśnił, że Bóg, gdy chce objawić, kim jest, wchodzi w relacje z konkretnymi osobami. Miłość nie jest skierowana do jakiś abstrakcyjnych podmiotów, jak świat.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę, że każdy z nas może powiedzieć: „Bóg mi się objawił. Bóg mnie zaprasza do miłości”. Dlaczego Bóg wybiera właśnie mnie? Abp Ryś przypomniał, że przez wieki Bóg odpowiadał na to pytanie Izraelowi: „dlatego, ze jesteście najmniejsi”. - Bóg wchodzi z nami w relację nie dlatego, że jesteśmy wyjątkowi. Jest odwrotnie. Jesteśmy największymi biedakami i jesteśmy najmniejsi ze wszystkich, a Bóg, który jest miłością, do każdego z nas się schyla i zaprasza do relacji. To żaden tytuł do dumy. To tytuł do uwielbienia Boga, że chce z kimś takim jak ja łączyć się relacją miłości. To także powód do tego, aby wyjść do ludzi i o tym zaświadczyć – powiedział.

Abp Ryś zaznaczył też, że może się w człowieku zrodzić myśl, że Bóg nie kocha, skoro daje tyle przykazań, wymaga i zakazuje. Przestrzegł przed tą pokusą. Podkreślił, że „Bóg nie daje najpierw przykazań, Bóg daje najpierw doświadczenie miłości. Później przychodzi przykazanie, jako gest Jego miłości. Następnie przychodzi jego słowo, jako gest Jego miłości. Szatan nam ciągle mówi: jeśli ci zakazuje to jest dowód, że cię nie kocha. To jest pokusa rajska. Odrzucamy myśl o miłości Boga, bo nas denerwują przykazania, a przykazania są znakiem miłości Boga, a nie ich przeciwieństwem.”

Przed błogosławieństwem abp Ryś zaprosił do archikatedry łódzkiej na poranną Mszę św. „Jest jeszcze dużo miejsc wolnych. Zapraszamy. Można przyjść, modlić się i przyjąć Jezusa realnie, sakramentalnie”- powiedział abp Ryś.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: wejdźmy w relację miłości z Jezusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.