Abp Ryś: wszystko, co zrobiłeś dobrego w życiu, ma trwałość wieczną

Abp Ryś: wszystko, co zrobiłeś dobrego w życiu, ma trwałość wieczną
(fot. archidiecezja.lodz.pl)
PAP / KAI / kk

Wszystko, co zrobiłeś sensownego, dobrego w życiu - to ma trwałość wieczną - podkreślił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś w homilii wygłoszonej podczas mszy świętej odprawionej w Poniedziałek Wielkanocny w kaplicy domu biskupiego i transmitowanej dla wiernych online.

W homilii wygłoszonej podczas mszy świętej odprawionej w prywatnej kaplicy domu biskupiego w Łodzi abp. Ryś nawiązał do tekstu Psalmu Dawidowego. Kaznodzieja wskazywał, że jego istotą jest obietnica życia, które jest życiem wiecznym. "To jest fundamentalna nowina jaką Dawid chce przekazać swoim dzieciom włącznie z nami. Nie musi być tak, że życie się kończy, a ostanie słowo należy do śmierci" - powiedział abp Ryś.

DEON.PL POLECAOdwołał się przy tym do osobistych doświadczeń związanych z trzęsieniem ziemi we Włoszech. „Byłem wtedy w Asyżu i wtedy wszystkie freski Giotta w górnej Bazylice spadły ze ścian. Ja sobie tak myślałem: co to jest wszystko warte. Ten gość to malował miesiącami, latami to przechowywano, troszczono się, ludzi przyjeżdżali i podziwiali i naraz przychodzi jakieś pięć minut i to wszystko leci z tych ścian. To stawia takie pytanie o sens wszystkiego. Za czym człowiek goni, wokół czego się stara, dla czego pracuje, co właściwie całą jego energię gdzieś zużywa?” - pytał abp Ryś.

"Dawid mówi - nie bój się, bo jest życie wieczne w Bogu. Nie jest tak, że całą wieczność będziesz wpatrywał się w śmierć; jest rzeczywistość w Bogu, gdzie ty trwasz i wszystko, co zrobiłeś sensownego, dobrego w życiu - to ma trwałość wieczną. Dawid wypowiada tym psalmem nadzieję, która dla człowieka jest fundamentalna, a Piotr i Paweł mówią: ta nadzieja jest spełniona w Jezusie Chrystusie" - mówił abp Ryś.

Abp Ryś wskazywał, że według Piotra i Pawła wyrażona w Psalmie XVI nadzieja jest spełniona w Jezusie Chrystusie. "W Zmartwychwstaniu Pana właśni o to chodzi, że Jezus zmartwychwstaje jako pierwszy i ta nadzieja jaką człowiek w sobie nosi na wieczność jest nadzieją spełnioną. Nie jest to jakaś projekcja w człowieku tylko Bóg spełnił tę nadzieje w Jezusie Chrystusie jako pierwszym. Ta nadzieja dla nas w wierze staje się pewnością. Ta nadzieja tak naprawdę nadaje sens temu co robimy. Chrystus Zmartwychwstał jako pierwszy. Jest pierwszym z tych, który nie będzie się cała wieczność w śmierć wpatrywać” - tłumaczył metropolita łódzki.

Metropolita podkreślił wagę Psalmu XVI, który "jest informacją na wieki przekazaną przez Dawida jego dzieciom - także nam". "Zawiera on fundamentalną mądrość - że jest życie wieczne; że w życiu dokonuje się wybór między bałwochwalstwem a Bogiem. Jak idziesz za bałwanami, bożkami - to przynosi ci w konsekwencji śmierć. Ale jak idziesz za Bogiem, to On ci daje poznać drogi życia i sprawia, że nie będziesz się wiecznie wpatrywał w śmierć, w otchłań" - wyjaśnił.

Aż do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego w Archidiecezji Łódzkiej, z powodu sytuacji epidemiologicznej obowiązywała dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej liturgii wydana przez metropolitę łódzkiego. Podczas całego Triduum Paschalnego wierni mieli możliwość uczestniczenia we wspólnej modlitwie za pośrednictwem mediów, m.in. na kanale YouTube łódzkiej kurii, w lokalnych stacjach radiowych i telewizyjnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: wszystko, co zrobiłeś dobrego w życiu, ma trwałość wieczną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.